info
hír tvMargittai GáborGyulafehérvár

Hír TV: Erdély és Románia „nagy egyesülése” – bemutató

Erdély történelmi szíve a magyaroknak, Nagy-Románia központja, a „másik főváros” a románoknak. Gyulafehérvárt törésvonalak szelik át, ami 2018. december 1-jén különösen megmutatkozott. Erdély elcsatolása, azaz a mai Románia megszületése centenáriumán menekültek az erdélyi magyarok a városból a filmet készítő stáb viszont minden figyelmeztetés ellenére éppen oda ment, hogy hosszú ideig egyedüli magyarként forgassanak a kék-sárga-piros forgatagban, szóra bírva emlékezőket és ünneplőket.
locationHír Televízió
clockoktóber 2. vasárnap 11:05 - október 2. vasárnap 12:00

1918. december 1-je mind a magyar, mind a román nemzet számára mítoszalkotó pillanat: a magyarság Erdély elvesztésére emlékezik, a románság az ígéret földjének megszerzését ünnepli minden évben ezen a napon. E dátum így kinek gyász-, kinek örömünnep – de mindenkinek olyan tér- és időpont, amelyben Magyarország és Románia legsúlyosabb történelmi ellentétei összpontosulnak. Különösen igaz volt ez 2018. december 1-jére, a centenárium pillanataira. Egyedüli magyarként készíthetett filmet erről a napról Margittai Gábor és Major Anita. Összességében négy éven át forgatva, bevett munkamódszerükkel, a történelmi oknyomozással elkészítették 52 perces dokumentumfilmüket. Magyar szemszögből – de szalonképes román nézőpontból is – megvizsgálva, pontosan mi történt 1918. december 1-jén, amikor Gyulafehérváron kimondták Erdély és Románia „unióját” – méghozzá a Károlyi-kormány hathatós segítségével, amely a MÁV szerelvényeit biztosította a román küldöttek és a gyűlésre érkezők fuvarozásához. Mi vezetett el idáig, mi vesztettük-e el Erdélyt, vagy a románok nyerték meg azt? És mindennek mi lett száz év alatt a súlyos következménye a magyarságra nézve?

A 2018-as centenáriumi erdélyi felvételeink egyedülállóságát nemcsak az adja, hogy magyar stábok nem merészkedtek az ünneplő román tömegbe, hanem az esemény mítoszteremtő hordereje is. A stáb célkitűzése az volt, hogy 1918–2018. december 1-jét tágabb történeti és emlékezetpolitikai kontextusba helyezzék, rávilágítva általánosságban is a Kárpát-medencei magyarság szórványosodásának drámai pillanataira. A filmben megszólaltatnak szakértőket, többek között Gudor András református lelkipásztort, szórványlelkészt; Marton József gyulafehérvári teológusprofesszort; Valer Moga román történészt, a gyulafehérvári 1918. December 1. Egyetem oktatóját; Tudor Rosu román történészt, a téma szakavatott kutatóját, gyulafehérvári helytörténészt, Soós Zoltán történészt, Marosvásárhely polgármesterét; valamint az azóta elhunyt Szőcs Géza költőt, politikust.

Ismétlés: vasárnap 23.10-kor

További program lehetőségek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.