Büntetésszolgáltatás
Mi legyen a sorsuk azoknak a külföldi iszlám harcosoknak, akik a közelmúltban kerültek szíriai kurdok fogságába? A kurdok sorban értesítik az adott kormányokat, hogy lenne itt néhány állampolgáruk, talán eljöhetnének értük, és hazavihetnék őket, hogy ne nekik kelljen róluk rendelkezni. A felhívás nem váltott ki nagy tolongást annak érdekében, hogy különböző államok hazaszállítsák a veszélyes elemeket. Németország kijelentette, ő nem kér belőlük, csak gondot okoznának még bebörtönözve is, arról nem is szólva, hogy egyszer majd szabadulnak. A többi ország is kényszeredetten vett át néhány foglyot. Egyedül a skandináv országok fejezték ki, hogy megértéssel kell viszonyulni ezekhez a dzsihadistákhoz, még belőlük is ki lehet hozni a jó embert. Várjuk a kísérlet végét…
Az elmúlt hetekben jelentkezett egy jótevő állam, amely megszabadítja a nyugati országokat ettől a gondtól. Ez az ország a szomszédos Irak. Magára vállalja az összes terrorista börtönben tartását, ellátását, elítélését, büntetésük letöltését. Ám ennek ára van: 1,8 milliárd dollár, amelyet a nyugati országoknak kellene Bagdad áldozatkészségéért fizetni. Ötvenkét ország állampolgárai kerülnének a különleges iraki bíróságok elé. Az Iszlám Állam katonái zömében iraki szunniták voltak, ők már megismerkedhettek a hazai igazságszolgáltatás keménységével. Csoportosan, alig pár órás tárgyalás után, szinte minden esetben halálos ítéletet kapnak. Ugyanis Irakban létezik egy törvény, amely nem nézi azt, hogy valaki esetleg mosogatólány vagy épp fegyveres hóhér volt-e, önmagában a terrorszervezethez tartozás halállal büntetendő.
Az emberjogi szervezetek, amikor megtudták, hogy Irak belépne a nyugati állampolgárok elítélésébe, azonnal fellármázták a világot. Az mégsem járja, hogy ilyen embertelen körülmények közé lökjék honfitársaikat, az államnak vállalnia kell a felelősséget, és hazahozni őket.
A nyugati kormányok valószínűleg osztják az emberjogi aktivisták aggályait. Gyorsan döntést kell hozni, mert ha egyszer egy folyamat beindul, akkor nehéz leállítani: a napokban a szíriai kurdok 900 foglyot – főleg irakiakat, de voltak köztük külföldiek is – átadtak az iraki hatóságoknak.