Az Erzsébetvárosban kószáló polgár a Király utcából a Kazinczy utcába fordulva bal oldalon látja meg a Schneider-házat. Az egyemeletes kis épület kétszáz év alatt sokat látott és élt meg a XIX. és XX. század történelméből, és talán bizakodva tekint a következő évtizedekre is. Tíz hónapja zárt be itt Wichmann Tamás vendéglője, a lakó is elköltözött az emeletről.
A ház falán emléktábla hirdeti a magyar kártya dicsőségét, ezt fényképezi minden arra vetődő turista. „E helyen állt Schneider József kártyafestő műhelye – Itt készült a magyar kártya 1836-ban…” A pesti privilégium nélküli kártyafestő céh atyamestere három évtizeden át gyártotta kártyáit a kicsiny, akkor még földszintes házban. Termékválasztékát ismerve jelentős kereslet volt játékkártyákra a polgárosodó városban.
A Kazinczy utca délelőtt csendes. Lakhelyüket kereső külföldiek és a délutáni-esti mulatságokra készülődő vendéglátósok teszik a dolgukat, mások az éjszakai élet szennyét próbálják eltüntetni. Semmi jele annak, hogy egyfajta viadal folyik a Schneider-házért.
Pedig érdekellentétek találkoznak itt: értékmentés és hagyományápolás szembesül az ismeretlen szándékkal, amely a Schneider-ház lebontásában látja a jövőt. Előbbi kis csoport a Magyar Kártya Házának létrehozása érdekében jelképes támogatásra lelt a kerületben, a fővárosban, a parlamentben és a múzeumi életben egyaránt.
Az épület védetté nyilvánítása a hírek szerint folyamatban van, az ügy mégis elveszni látszik. Az ígéretek ellenére sem sikerült megtalálni azt a személyt, intézményt, aki, amely valóban érdekelt lenne, és ténylegesen tehetne a megvalósítás érdekében.
A pusztítás első jeleként az épület falán elhelyezett piros VIII lapot ismeretlen rombolók tépázták meg. A Schneider-ház hatodik hónapja várja sorsának beteljesülését. Bontás vagy műemlékvédelem?
Decemberben sürgető cikk jelent meg a Magyar Időkben e sorok írójától:
„A Magyar Kártya Háza kultikus, interaktív találkozóhelye lehet a hazai kártyafestészet szereplőinek és a kulturált kártyajátszás barátainak.