Ki fogja ellátni a szülőket?
Az európaiak ma tovább élnek, kevesebb gyermeket vállalnak, és korábban mennek nyugdíjba, mint az ezredforduló idején. Ez a jelenség az úgynevezett baby boom nemzedék nyugdíjba vonulásától kezdve a generációk közötti egyensúlyvesztéshez vezet – a korfa felbillenésének hívják ezt a 2010 óta egyre inkább érzékelhető problémát. Az egyensúlyhiány változásokat idéz elő a munkaerőpiacon, a szociális ellátó- és védelmi rendszerben, valamint az egészségügyben.
Anglia az idősellátás terén mindenki számára elérhető, egyenlő ellátásra törekszik olyan szolgáltatásokkal, amelyek a függetlenség és az emberi méltóság megőrzését célozzák nyugdíjaskorban is. Amennyiben valaki a jövedelmi helyzete alapján nem képes kifizetni azt az összeget, amelyet ellátási hozzájárulásként számára megállapítottak, kérhet támogatást. Ennek megítélése a kérelmező jövedelem- és vagyonvizsgálata alapján történik.
Udvari Andrea szociológus Az idősellátás helyzete Magyarországon című kutatási jelentésében évekkel ezelőtt megjósolta, hazánk sem kerülheti el a szembesülést a demográfiai helyzetből fakadó következményekkel, belátható időn belül radikális reformokra, új megközelítésre lesz szükség a szociálpolitikában. Idősödés Magyarországon címmel rendeztek konferenciát a napokban, amelyen Gyarmati Andrea szociológus a hazai helyzetkép felvázolása után kifejtette: erősödő állami szerepvállalásra van szükség.
Az Idősödés, idősellátás Magyarországon címmel publikált kutatási eredmények szerint ugyanis a gondozási szükséglet folyamatosan nő Magyarországon, a 65 év feletti korosztály létszáma 1,8 millió, közülük 1,3 millióan élnek valamilyen korlátozottsággal, de csupán a korcsoport hét százalékának elérhető az otthonközeli ellátás, házi segítségnyújtás. Az alapszolgáltatások biztosítása (étkeztetés, házi segítségnyújtás) minden települési önkormányzat számára kötelező, a kapacitások azonban egyenlőtlenül oszlanak el. Jellemző az információhiány: az idősek kétharmada nem is tudja, mire lenne jogosult.
A gyermekvállalás időszakának kitolódásával a „szendvics-generáció” kevésbé tud időt szakítani a szülők gondozására. A felnőtt családtagjukat ápolók száma európai összehasonlításban nálunk alacsony, 400-500 ezerre tehető, számuk további csökkenését pedig előrevetíti, hogy egyre több idős embernek nincs gyermeke, illetve a középnemzedék tagjai közül is sokan kivándorolnak. Ha gyengül a generációk közötti szolidaritás, és ezzel párhuzamosan megerősödik az állami szerepvállalás, néhány éven belül általánossá válhat Magyarországon az idősgondozás nyugat-európai gyakorlata. Annak minden anomáliájával együtt. A folyamatos otthoni gondozáshoz szükséges például egy külön szoba, és a segítő étkeztetéséről sem szabad megfeledkezni. Meg az együttélés szabályairól.
Ez utóbbi talán a legkritikusabb, hiszen a magánélethez való jog könnyen csorbul, ha érdekből élnek egy fedél alatt a felek. Milyen fenyegetésnek van kitéve a gondozó, és mennyire kiszolgáltatott a gondozott? Ez egyéni megítélés alá esik, de ha elfajul a helyzet, nem feltétlenül tud igazságot szolgáltatni a jog. Menyhárd Attila A magánélethez való jog elméleti alapjai című tanulmányában megállapítja, „aligha van a jognak homályosabb fogalma, mint a magánélethez való jog, és ennek több oka is van. A magánélet védelme nagyon erősen kötődik az egyén és a közösség kapcsolatának megítéléséhez, és ennek tükrében folyamatosan változik a tartalma, és változnak a védelem határai is.”
De mi történik, ha a gondozó szólásszabadsága csorbul – nem mondhatja el, miféle atrocitásoknak van kitéve –, mert azzal megsértené a gondozott személyiségi jogait? Menyhárd szerint a szólásszabadság és a magánélethez való jog összeütközése esetén nagyon nehezen lehet megfogalmazni a szükséges támpontokat a jogalkalmazás számára. Ezeknek a helyzeteknek nincsenek eleve adott megoldásaik. Pereskedés helyett talán jobb, ha megmarad az egymás iránti szolidaritás – az idősgondozás éveiben is. T. I.