Pusztító szárazság
Az alacsonyan fekvő tengerpartokat elönti a sós víz, a szárazföldek belsejéből, de akár a partok közeléből is eltűnik az édesvíz. Ha kevés, ha régóta nincs elég víz, az ember gyilkolni képes, ahogy az néhány hete Indiában történt.
A világ második (hamarosan első) legnépesebb államában egyre súlyosabb a vízhiány. Július közepén érkezett meg az első vízszállító vonat a délkelet-indiai Csennai városába, enyhítve ezzel a hónapok óta tartó súlyos vízhiányt. Az ötven vagonból álló szerelvény 2,5 millió liter vizet hozott, de ennyi nem elég, naponta több vízszállító vonatra van szükség. A víz 217 kilométer távolságból – India egyik legnagyobb tározójából – érkezett az ötmilliós városba. A Csennait ellátó víztározók idén nyáron kiszáradtak – írta az MTI –, ezért a vízkészletek gyorsan fogyatkozni kezdtek. A városban tartálykocsikból is osztják a vizet, az így rendelkezésre álló készletek meglehetősen korlátozottak. A vízhiány miatt több iskolában átmenetileg szünetelt a tanítás, több vállalat pedig arra kérte munkatársait, hogy otthonról dolgozzanak. A hotelekben szigorúan adagolják a vendégeknek a vízmennyiséget.
A város vízhiányának oka a kevés csapadék, a szokásosnál később érkező monszunesőzés, emiatt több tározótó is kiszáradt. Az indiai meteorológiai intézet júniusi adatai szerint az idei monszun kései érkezése miatt India-szerte 43 százalékkal kevesebb csapadék esett a szokásosnál. A magyar hírügynökség egy 2018-ban közzétett kormányzati jelentést is idézett: az indiaiak az eddigi legsúlyosabb vízválságot élik át. Mintegy 600 millió ember szenved a jelentős vagy rendkívül nagy vízhiánytól. Indiában évente mintegy 200 ezer ember hal meg a vízellátás elégtelensége miatt. Csennai egyébként egyike annak a 21 indiai városnak, amely 2021-re kifogyhat a vízből. (Ami idén Csennai, az 2018-ban Fokváros volt. A dél-afrikai nagyváros tavaly tavasszal napokra volt a vízszolgáltatás leállásától.)
Az ENSZ márciusi tanulmánya szerint a nyolcvanas évek óta évi egy százalékkal nő a felhasznált víz mennyisége, a jelenlegi szintről pedig harmincszázalékos ugrás várható 2030-ig. Manapság kétmilliárd ember él olyan országokban, ahol probléma a vízhez jutás, a legsúlyosabb helyzet Afrikában várható. A kontinens jelenleg 2,5 milliárdos népessége majdnem a duplájára nő 2050-re, miközben a városi lakosság aránya 43-ról 59 százalékra ugrik. Az Euronews két példával illusztrálta a helyzetet: az egyébként is tragikus gazdasági helyzetű Zimbabwe két legnagyobb városában jegyrendszert kellett bevezetni a vízre a hosszan tartó szárazság nyomán. Mozambik fővárosában január óta egyes napokon szárazak a csapok a tározók alacsony szintje miatt. Súlyos a helyzet Ghána közel négymilliós fővárosában, Accrában is. A Bloomberg cikkében megszólaló egyik helyi lakos szerint hetente egyszer folyik víz a csapból, akkor is éjszaka. Ilyenkor tölti fel a készleteket, ám nem tartanak ki egy hétig, ilyenkor a vécét sem tudja leöblíteni.
Magyarországon nincs veszélyben a lakosság vízellátása, jelentős tartalékok állnak rendelkezésre, ugyanakkor például a mezőgazdaságban előfordul vízhiány – az idei víz világnapján beszélt erről Kőrösi Csaba, a Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóságának vezetője, nem hallgatva el, hogy két évvel ezelőtt a háromhetes aszály több mint 100 milliárd forintos kárt okozott. A Homokhátság régióban évente 10-15 centiméterrel csökken a talajvíz szintje, ha nem avatkoznak be, akkor ez a régió 15-20 éven belül elsivatagosodhat.