Egyre rettenetesebb hadieszközökbe fektet be az Amerikai Egyesült Államok, így nem csoda, hogy jelenleg az USA áll a legerősebb hadseregek listájának élén. A jövő évi költségvetés szerint a teljes fegyverkezési összeg 718 milliárd dollárra rúg. Ebből több mint 140 milliárdot szánnak az új fegyverek beszerzésére.
A legjobban a haditengerészetet turbózták fel, például 370 millió dollárért vennének két felszíni robothadihajót, ami tulajdonképpen spórolásnak is tekinthető, ugyanis egy hagyományos, háromszáz tengerész által üzemeltetett romboló is kétmilliárd dollártól indul. Ehhez hozzájön a monstrum éves üzemeltetési költsége, amely szintén dollármilliárdokban mérhető.
Szó van arról is, hogy közel 200 millióért beszereznek több 12 ezer kilométer hatótávolságú robot-tengeralattjárót is. Erre azért van szükség, mert a rivális kínaiak és oroszok is egyre inkább tengeralattjáró-nagyhatalommá válnak, ugyanis az amerikai haditengerészet e téren áll a leggyengébben.
Keith Patton amerikai haditengerészeti szakértő a Nemzetközi Tengeri Biztonsági Központ egyik tanulmányában nem kevesebb, mint 360 darab dollármilliárdokat érő orosz hadihajóról számol be, míg Kína 624 úszó hadikomplexumot birtokol. Az amerikai hadiflotta hajóinak össz-vízkiszorítása 4,6 millió tonna, Kínáé 1,8, Oroszországé pedig 1,2 millió.
Az USA haditengerészetének hajói 12 ezer támadórakétát hordoznak, a kínaiaké 5200-at, az oroszoké 3300-at – derülnek ki a döbbenetes számok az Euronews összehasonlító statisztikájából.
Az USA haditengerészete csupán egyetlen anyahajójára annyit költ, mint amennyi egy közepes ország teljes fegyverkezéséhez elegendő. Az úszókomponens magját 11 atommeghajtású repülőgép-hordozó alkotja – felkészülve a nukleáris támadásokra. Egy-egy ilyen erőd köré több hadihajóból, tengeralattjáróból álló kíséretet szerveznek, amely adott esetben megvédi a hordozót, vagy átalakul csapásmérő erővé. Ebből tíz az Egyesült Államokban lévő báziskikötőkből indul, a 11. pedig erőfitogtatás céljából állandóan Japánban állomásozik.