Ezt a kislányt hét és fél évesen, nyolckilósan hozta be a főnővér. Hát, hogy belőle nem lesz szeptemberben iskolás, az biztos! – mutat az egyik nevelőnő Kamillára, a csenevész gyerekre, aki csontos arcán átszellemült mosollyal, egy segway-en állva suhan el mellettünk a folyosón.
A kéken világító kerekes járgányt a Jézuska hozta. Ez itt az idei sláger. Nagy a tülekedés érte a gyerekotthonban, ahol hetvennégyen vágynak ráállni. Pedig csak a kabátoktól, cipősszekrényektől zsúfolt folyosókon lehet vele száguldozni, itt van csak sima felület egész Nagydobronyban.
Ez ugyanis jellegzetes észak-alföldi falu a Tisza kárpátaljai oldalán, légvonalban alig pár kilométerre a magyar határtól. Mégis más világ annak ellenére, hogy Nagydobronyt is csak magyarok lakják, itt is csak magyar iskolára van igény, de a szomszéd Kisdobronyban meg a többi környező faluban is ez a helyzet. Bátyú az egyetlen kivétel, mert oda a hegyekből huculokat telepítettek. A hegylakók most elkülönülve, nyomorúságos házakban tengődnek, a Kárpátoktól elszakíttatva. Áldozatok, akik valószínűleg érzik: ittlétük csak beláthatatlan végű ideiglenes állapot.
Bátyúban is van gyerekotthon, amely azonban állami fenntartású. A különbség drámai. Egy 2001-es helyi újságcikk még rehabilitációs központról lelkendezett, ahol az alultáplált, csellengő fiatalok életének helyrehozatala lesz a cél. Követendő példának az akkor már működő nagydobronyi intézményt nevezték meg, ám közbeszólt az ukrán valóság. A tervekből nem lett semmi. Nemrégiben arról cikkeztek a lapok, hogy itteni nevelők álltak bíróság elé gyerekverés miatt. Páran kiszöktek, ezért volt a testi fenyítés. Kíváncsiságból elmentünk oda, és ki-be dőlő bádogkerítéssel körbevett, felgazosodott ősparkot láttunk. A kaputól meszelt törzsű fákkal szegélyezett út indul, amelynek végén a gyerekotthon: nyomasztó szocreál kaszárnyaépület. Az itt folyó gyermekmentést a titkolózás homálya fedi. Amikor a nagydobronyiaknak sikerült kihozniuk innen egy gyereket, az igazgatói irodán túl még ők sem jutottak. Állítólag 15-20-an vannak egy-egy körletben, amelyekben farkastörvények uralkodnak.