Konferencia a konyhából

Mintha zombitámadás érte volna Olaszországot, szürreálisak a kihalt metrók, utcák, a kifosztott boltok, az üres pályaudvar, ahol a hadsereg katonái posztolnak, noha nincs sok dolguk.

Bódy Géza
2020. 03. 07. 13:03
University Chemistry professor Luca De Gioia records his lesson in an empty class room to stream it online for his students at the Bicocca University in Milan
Kémia-előadás online közvetítése a milánói Bicocca Egyetem kihalt előadótermében. Vészforgatókönyv Fotó: REUTERS/Guglielmo Mangiapane
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A koronavírus-járvány Európában az olaszokat sújtja a leginkább. Az ország egyik ipari és pénzügyi központja, Milánó a betegség itteni epicentruma. A fertőzöttek száma sok ezerre tehető, sőt halottak is vannak. A város a vesztegzár alá helyezett lombardiai tartományban van, ahol az óvintézkedések miatt fenekestül felfordult a helyiek élete. A cégek és a szolgáltatók a betegség terjedésének megfékezése miatt egyre több embert utasítanak otthoni munkára. Ennek következtében ugrásszerűen nő a különféle vállalati kapcsolattartó alkalmazások – WeChat, Enterprise, DingTalk, Lark –, illetve a közismert videókommunikációs applikációk népszerűsége.

– Mintha zombitámadás ért volna bennünket, szürreálisak a kihalt metrók, utcák, a kifosztott boltok, az üres pályaudvar, ahol a hadsereg katonái posztolnak, noha nincs sok dolguk. Zárva vannak a templomok, a színházak, az opera és a múzeumok is, elmaradnak a sportrendezvények, számos légitársaság törli járatát – meséli Csákányi Judit évtizedek óta kint élő idegenvezető, aki szerint nehéz időket élnek. Mint mondja, a háziorvoshoz, az éjszakai ügyeletre sem egyszerű eljutni, a kórházi látogatási időt pár percre csökkentették. Sok egészségügyi szakember csupán az interneten „rendel”, a videóprogramok segítségével diagnosztizál. A fiatalabbaknak a technikai újítás nem gond, de az idősebbek megküzdenek a virtuális világ kihívásaival.

– Akinek nincs segítsége, az akár ellátás nélkül is maradhat. Eredetileg úgy volt, hogy március elejétől kinyitnak a rendelők, ám erre mostanáig nem került sor. Az iskolások viszont élvezik, hogy otthon maradhatnak, és pizsamában, kakaóval a kezükben vehetnek részt a „tanórákon” – sorolja Judit a változásokat, ám megjósolni sem tudja, hogy meddig tart ez az állapot, hiszen már öt negyvenfős csoportja lemondta a városnézést. Ez csupán a jéghegy csúcsa, ugyanis az ország idegenforgalmában közel 30 millió turista kiesésével számolnak.

Ám nemcsak külföldön, itthon is szinte percről percre változik a munkaszervezés a betegségtől való félelem miatt. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint hazánkban a távmunkában dolgozók 62 százalékánál a munkaidőt nem, csak az eredményeket figyelik a vállalatok, hiszen fő cél a hatékonyság. Az otthoni kényelemben rendszeresen tevékenykedők 82 százaléka a szolgáltatási, az információtechnológiai szektorból kerül ki, őket követik az iparban alkalmazásban állók. Ám nehézséget jelenthet – többek között – a kollégákkal való személyes kapcsolat hiánya vagy a munkaidő és a szabadidő határainak tudatosítása. Azaz nem egyszerű például üzleti levelet fogalmazni mosás és ebédfőzés között, vagy megnézni délben a kedvenc tévésorozatot, majd videókonferenciázni a konyhából. Ezek miatt lényeges, hogy az alkalmazottaknak munkatapasztalatra kell szert tenniük ahhoz, hogy a felettesük megbízzon bennük, és jóváhagyja az otthoni munkavégzést, továbbá rendelkezzenek a szükséges ismeretekkel ahhoz, hogy önállóan, különösebb segítség nélkül is képesek legyenek így dolgozni.

Érdekes a Gallup kutatóintézet felmérése is, amely globálisan vizsgálja a távmunkát. Az összegzés szerint az amerikai dolgozók több mint fele máris váltana, ha lenne lehetősége otthonról dolgozni. Németországban a cégek nyolcvan százalékánál támogatják a rugalmas munkát, Kínában ez az arány 51 százalék, ám a vírus miatt a mutatószám folyamatosan emelkedik. Az ázsiai országban a járvány előtti időszakban ezt a változtatást a többórás ingázás csökkentésére vezették be. Az eredmény meghozta gyümölcsét, a vállalatok hatékonysága húsz százalékkal emelkedett. Ez Japánban még jobb, 32 százalékos.

Kémia-előadás online közvetítése a milánói Bicocca Egyetem kihalt előadótermében. Vészforgatókönyv
Fotó: REUTERS/Guglielmo Mangiapane

Az Amerikai Kereskedelmi Kamara legtöbb partnere az elektronikai, a beszállítói ágazatban tevékenykedik. A koronavírus miatt náluk is át kell szervezni a munkafolyamatot, amely „borítja” az üzleti utaztatások, a személyes kapcsolattartások rendjét is. Annyi már bizonyos, hogy a vírus terjedésének negatív gazdasági ­hatásai lesznek, ám ezek ma még beláthatatlanok – mondja Bársony Farkas elnök, aki szerint a járvány rombolásának pénzügyi eredményét egy-két év múlva érezzük igazán:

– Megkezdtük tagjainkkal, illetve az Innovációs és Technológiai Minisztériummal a tárgyalásokat azzal kapcsolatban, hogy miként tudjuk átszervezni és hatékonnyá tenni a munkavégzést, megtalálni a jó megoldást. Vészforgatókönyvet készítünk. Így elképzelhető, hogy a dolgozók szerződéseit is módosítani kell, ugyanis más feltételrendszert, időbeosztást igényel az otthoni munkavégzés. Lényeges, hogy gyakran a „home office” szót alkalmazzák a távmunkára, ám ez jogilag mást jelent, ugyanis ez utóbbi a rendszeres munkavégzést foglalja magába. A módosítás sok tízezer, partnereinknél tevékenykedő munkatársat érinthet hazánkban. Számukra ezért összeállítottunk egy kérdőívet, amelyben összegyűjtjük azokat az igényeket, javaslatokat, amelyek az új helyzethez való alkalmazkodáshoz, átalakuláshoz szükségesek – mondja az elnök, aki szerint a világjárvány terjedése láncreakcióként a kereskedelmünkre is hatással lesz, így valószínű, hogy a kínai árudömping is csökken majd.

A távmunka, a betegség miatti mozgáskorlátozás természetesen nem mindig alkalmazható. A légitársaságok dolgozói is tapasztalják a félelmet, illetve munkáltatójuk fokozott óvatosságát.

– A kézfogás, ölelés a múlté, sőt szigorú előírásokat kell betartanunk. Kötelező a kézfertőtlenítő és a maszk használata, amelyet négyóránként cserélnünk kell. Utasítottak bennünket, ha egy utason vagy magunkon bármilyen gyanús egészségi változást látunk, akkor amilyen gyorsan csak lehet, orvost kell hívnunk, illetve nem dolgozhatunk. A különböző helyi és nemzetközi egészségügyi szervezetek ajánlásait, illetve munkáltatónk előírásait követnünk kell, hogy felkészültek legyünk – ismerteti a pilótákra érvényes szabályokat Fehérváry Géza, a libanoni légitársaság Boeing-kapitánya. Mint mondja, a Kína–Távol-Kelet–Irán és Olaszország viszonylat a legérzékenyebb útvonal.

Az itthoni turisztikai helyzet szerencsére nem ennyire rossz, az évnek ebben a szakaszában mindig kevesebb a hozzánk látogató külföldi – vázolja a helyzetet a Magyarországi Idegenvezetők Szövetségének elnöke. Mint Caesar Évától megtudjuk, elsősorban az ázsiaiak érkeznek kevesebben hozzánk. Ám azok a kínaiak, akik Magyarországon tartózkodnak, félnek és óvatosak:

– Hazánkban legalább kétszáz kínai származású idegenvezető dolgozik, ők gyakran mérnek lázat, és állandóan maszkot viselnek. A pánik leginkább náluk érezhető. A napokban rendezték az utazási szakkiállítást, ahol Olaszország volt a díszvendég. Kevesebb utazási iroda, ám több szálloda képviseltette magát az eseményen, de nem látok összefüggést a vírus és a Hungexpóra kilátogatók száma között. Sőt kíváncsi vagyok, hogy mit hoz a jövő, ugyanis pár hét múlva lenne egy Távol-Keletről érkező csoportom – mondja elbizonytalanodva szakértőnk.

– Noha még az előfoglalási időszakban vagyunk, a magyar turisták körében változatlanul nagy az érdeklődés a nyári utazások iránt. Ugyanakkor a koronavírus miatt Olaszországgal kapcsolatban sok a telefonos érdeklődés, olyan is volt, aki nem tudott elutazni – mondja Erdei Bálint, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének alelnöke. A szakember szerint amennyiben a másik oldalt, azaz a hozzánk beutazók arányát vizsgáljuk, akkor igen magas számban, mintegy nyolcvan százalékban európaiakkal találkozunk. Emellett érezhető az ázsiai, különösen a kínai vendégek elmaradása, de bíznak abban, hogy a szezon kezdetére újra elindulnak a légi járatok. A turizmus ugyanis a világ egyik legsérülékenyebb iparága, de gyorsan képes regenerálódni is.

Ám ameddig a mindennapi élet helyre nem áll, addig is elengedhetetlen az új szemléletmód a munka világában.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.