Mini és mobil
A bő tíz évvel ezelőtti gazdasági válság elhozta a miniházmozgalom fellendülését Amerikában. A nagy méretű otthonok ugyanis a család költségvetésének felét emésztik fel a tengerentúlon. Ma egy átlagos amerikai lakás 250 négyzetméteres, Európában más a lépték, itt a negyven négyzetméter körüli lakás nem feltétlenül számít kicsinek. Igaz, az elmúlt években jellemző lakásépítési boom Magyarországra is meghozta az ötven négyzetméteres nappali-konyha-ebédlő alapterületet. Éppen ezért a mostanáig szárnyaló ingatlanpiac az építési költségeket is az egekbe emelte: míg néhány évvel ezelőtt 150 ezer forintba került négyzetméterenként egy kulcsrakész ház, ma már a 300-400 ezres négyzetméterenkénti árnak is sokan örülnek. Nem véletlen, hogy itthon is egyre terjed a miniházmozgalom. Facebook-csoportok, blogok, önjelölt építkezők osztják meg saját tapasztalataikat.
Európában és Amerikában számos gyártótól lehet rendelni ilyen ingatlant, ám azok ideszállítása nem olcsó. Magyarországon még inkább a kétkezi építkezés jellemző, de vannak már cégek, amelyek vállalják az apró otthonok kialakítását. Terveik inkább mobilházhoz hasonlóak, a külföldi példáknál egyszerűbb felépítéssel és kevésbé egyedi kinézettel. Szakértők szerint a hazai vásárlóközönségnek nincs pénze arra a felső kategóriás miniház-felszereltségre, amely az amerikai otthonokat jellemzi. Ott 15–30 ezer dollár elenyésző költség egy házvásárláshoz képest, azonban itthon az öt–tíz millió forint általában megegyezik egy felújításra szánt összeggel. Ezért Magyarországon nem hosszú távú lakhatásra rendezik be a miniházakat. Inkább nyaralóként funkcionálnak, amelynek előnye, hogy ha mozgatható, az ország bármely pontja elérhető vele. Elvileg legalábbis. A miniházak szállításához ugyanis speciális autó szükséges. A házakkal nagy tömegük és magasságuk miatt csak szélcsendes időben lehet közlekedni, akkor is igen lassan.
Erdélyben van több olyan magyar vállalkozó is, akiktől gyakran rendelnek általában egyedülállók vagy párok. Ezek az otthonok 17–22 négyzetméter körüliek, 25-26 ezer euróba kerülnek átlagosan, de kiemelkedő minőséget képviselve fenyőből készülnek, és a beépített eszközök is felső kategóriásak. Ha teljesen mobil házat szeretne a tulajdonos, akkor napelemmel, víztartályokkal és komposztvécével szerelik fel, ha viszont van lehetőség elektromos és vezetékesvíz-csatlakozásra, akkor az ehhez szükséges eszközöket építik be. Magyar szabályozás jelenleg nincs a miniházakkal kapcsolatban. Mivel sok helyen nem számítanak épületnek, így a tulajdonosok azt és úgy építenek be, ahogy akarnak. A nem hozzáértő kivitelezés azonban a szakértők szerint gondot okozhat hosszú távon. Sok helyi építési szabályzat (hész) ezért nem engedélyezi a területén.
Az országos településrendezési és építési követelményeket (Oték) tartalmazó kormányrendelet követelményeinek számos miniház vagy kerekekre épült mobil ház nem felel meg. Körülbelül harminc-negyven négyzetméteres kis ház, kerekek nélkül, amely megfelel az Oték és hész előírásainak. Ám ennek költsége nem biztos, hogy sokkal kevesebb, mint a rendes otthonok bekerülési költsége. Hiába kisebb ugyanis az alapterület, a terveztetés és engedélyeztetés, a közművek kiépítése ugyanannyiba kerül. Ráadásul a kisebb alapterület miatt valószínűbb, hogy méretre gyártott bútorokat kell vásárolni. Sokan azonban az alacsonyabb fenntartási költség miatt nem bánják a kezdeti nehézségeket. (J. O.)