Az államcsőd réme a tavalyi évben Kína
133 milliárd dollár hitelt nyújtott a legjobban megszorult latin-amerikai államoknak. Melyek voltak ezek az országok, amelyek egymást taposták le, olyannyira ki voltak éhezve a kínai kölcsönre? Venezuela, Brazília, Ecuador, Argentína és Bolívia, amelyek mind nagyobb mértékben adósodnak el a távol-keleti nagyhatalomnak. Az egész hitelügyletet két hatalmas pénzintézet, a China Development és az Export-Import Bank of China bonyolította le, amely kiváló csatornákat teremtett a valójában állami „segítségnek”. Ezekben az országokban Peking úgy mutatja be magát, mint olyan államot, amely nem a hasznot hajszolja, csupán közös üzletekre törekszik az infrastruktúra fejlesztésében, az ásványkincsek kiaknázásában, a mezőgazdaságban, a bányászatban. Ezek az államok pedig – mivel nincs más olyan jelentkező, amely szorult helyzetükben dollármilliárdokat adna, akár szabad felhasználásra – elfogadják az ázsiaiak elképzeléseit. És ezek többnyire konkrét műveletek finanszírozására vonatkoznak, természetesen kínai cégek részvételével.
Pekingnek elsősorban az a célja, hogy olyan kulcsfontosságú nyersanyagokhoz jusson, amelyek náluk nem találhatók meg, vagy csak csekély mértékben. A kölcsönnyújtásnak az is feltétele, hogy az adott államok mintegy ellentételezésként kínai gépeket, vonatokat, telekommunikációs eszközöket vásároljanak. Sőt a kínai fél manapság már műholdakat is kínál, amelyeket nem csak katonai célra lehet felhasználni. Az ilyen – még mindig elmaradott – régióban az úthálózat, vasút, gáz- és áramellátás fejlesztésére mindig van igény. Ha a dél-amerikai országok nem lennének ennyire kiéhezve a beruházásokra, akár még azt is mondhatnánk, hogy méltányos üzletek köttetnek. De sajnos más a helyzet. Vaknak kell lenni ahhoz, hogy valaki ne fedezze fel a geostratégiai érdeket. Minden egyes ilyen kölcsönnyújtással Kína növeli befolyását a mások által magára hagyott térségben. A távol-keleti hatalom sokkal „kellemesebbé” teszi a keserű pirula bevételét, mint jó pár évtizede az amerikaiak. Peking a 2000-es évektől különösen kiváló kapcsolatokat ápolt a baloldali latin-amerikai kormányokkal, de az őket váltó, jobboldali erőknek is segít az elődök által hagyott szeméthalmaz eltakarításában. Nem szabad összekeverni a politikát az üzlettel – legalábbis így tartják Pekingben a kommunista párt képviselői, és ez a „független” felfogás eddig bevált.
A latin-amerikai országoknak nyújtott tavalyi kölcsönökből Venezuela vitte el az egész összeg felét, Kína 67,2 milliárd dollárral támogatta a Maduro-rezsimet. Itt valóban megáll ez a megfogalmazás, ugyanis ezen hitelek nélkül a chávezista rendszer már rég megbukott volna. Kína ezt sem nagylelkűségéből teszi – azért az benne van, hogy az Egyesült Államoknak, ahol tud, ott gondot okoz –, hanem belejátszik ebbe a jól megfontolt üzleti érdek is. Itt is – mint láthattuk Ecuadornál – a „kölcsön az olajért” elv érvényesül. A piaci áron Kína megveszi Caracastól a nyersolajat, amely ráadásul a világon az egyik legjobb minőség, és ezzel Venezuela megpróbálja törleszteni az adósságát. A dél-amerikai ország még ezt is egyre nehezebben tudja teljesíteni, ugyanis a kutak annyira elavultak, hogy nem tudják felszínre hozni a kívánt kőolajmennyiséget. Venezuela előtt aranytenger van, és mégsem tud lehajolni, hogy egy nagyobb rögöt felvegyen.
A még most is az egész amerikai földrészen tomboló koronavírus-járvány gazdasági hatásai kiszámíthatatlanok, de az biztos, hogy nem lesznek kellemesek. Az említett öt államból három – Venezuela, Ecuador és Argentína – nagy gondokkal fog szembenézni még a kínai hitelek törlesztése terén is. Volt már ilyen az 1970-es években – persze akkor nem Kína volt a kölcsönadó –, amikor az alapvető nyersanyagok árai sohasem látott mélységbe zuhantak. Ezek az országok gazdaságukat alig néhány ásványkincs kiaknázására összpontosítják. A világválságban szinte mindegyik azzal lesz elfoglalva, hogy elkerülje az államcsődöt. És mit tesz ekkor majd Kína?