Az Őrségben 1950. június 23-án kezdődtek meg a kitelepítések: a korabeli lakosság 4,5 százalékát tépték ki a helyi közösségből, hogy a nyugati határszélről az ország közepén kialakított „magyar Gulagra”, vagyis a hortobágyi kényszermunkatáborok valamelyikébe zárják őket. De nemcsak az elhurcoltak számítanak áldozatnak, hanem azok is, akiket szülőfalvaikban tettek tönkre a sztálinista–rákosista belső ellenségkeresés jegyében. Összességében tehát a helyi társadalom hét-nyolc százalékát érintette e csapás, derül ki a kitelepítések kezdetének hetvenedik évfordulójára emlékező, az őriszentpéteri művelődési házban látható És mindenik talpra tudott állani! című tárlat anyagából.
Az Őrségi Kitelepítéseket Kutató Egyesület (ŐKKE) által rendezett kiállítás huszonegy tablón mutatja be az érintettek sorsát. Mindenki által olvashatóvá teszi például az 1950. június 23-án Ispánkon kelt levelet, az eseménysorozatról írott első helyi beszámolót: „Ma reggel Bözsiéket négynapos kislányukkal együtt […] a hortobágyi Kanotapusztai Állami Gazdaságba szállították. Kevés holmival állítólag. Bözsit betegen, négynapos gyerekágyról.” A további tablókról kiderül, milyen hatósági eljárás kísérte a kényszerű helyváltoztatást. Az akkurátus – egyszerre riasztó és beszédes – vagyonleltárok olyan tételeket rögzítenek a többségnél módosabbnak tartott lakosoknál, mint „1 db rossz boroshordó, 4 db kaszanyél, 2 db répavágó” vagy éppen „1 db férfi kötöt [sic!] pullóver [sic!]”.
A következő képek valamelyikén immár felnőtt férfiként mosolygó Jakosa Zoltán például kilencéves volt, amikor családjával és öt testvérével együtt – a legidősebb tizennégy esztendős volt, a legfiatalabb épphogy betöltötte az első évét! – Kerkáskápolnáról Kónyára hurcolták.
S hogy mi volt a „vétkük”? Csak annyi, hogy a családfő a helyi malom tulajdonosa volt, így ipari kuláknak minősült.
Az Alföldön létesített, zárt kényszermunkatáborokat 1953 nyarán – Sztálin halálát követően – ugyan bezárták, ám ebből nem következett, hogy az elhurcoltak visszatérhettek volna szűkebb pátriájukba: szabadulásuk után közölték velük, hogy nem telepedhetnek le a határsávban.