Emberek jönnek-mennek, egymás útját keresztezve, kavarog a tömeg, néhányan megállnak, vásárolnak, mások kirakatot néznek, villamos jön, fel-le szállnak, beszélgetnek, sétálnak, találkoznak. Egy ember elejti a táskáját, a másik utána megy, felemeli, harmadik az ablakból nézi. Hol játszódhat ez? A városban. Mi a város? Emberek sűrűsége? Események sűrűsége? Színpadkép? Most állítsuk meg a filmet: néhány ember lézeng egymástól távol, majd másfél méterről egymásra köszönnek, de mennek tovább, félve, hogy a másik közel jön. Ez a vírusjárta város, virágzó otthonkertekkel, videón beszélgető, közterületeket kerülő emberekkel.
Ebben a kusza, embertől idegen poszt-Covid világban biztos, hogy változások jönnek, és pont azokban a városokban, amelyeket annyian szeretünk. Mindig is így volt. Világjárványok, tűzvészek, árvizek átírták a várostervezést. A szabályzatok szigorodtak, városaink tisztábbak, szabályozottabbak, rendezettebbek lettek – szebbek is? Gondoljunk Haussmann báróra, aki Párizs jelentős bontásával, új, szélesebb sugárutakat építve a mai világvárost megalapozta. Hasonló tisztító, rendszerező jellegű volt Budapesten az Andrássy út és a Nagykörút „bevágása”, vagy az első építési szabályzatokban megjelenő megemelt földszint, mely az árvíz után vált fontossá.

Fotó: Getty Images
A legutóbbi ilyen megújító, megtisztító vágy hozta a vertikális város gondolatát, mely világos, benapozott, higiénikusan átszellőztetett lakásokat ígért, miközben egész városrészeket törölt el lakótelep néven. Ez az eszme a városi életet is atomizálta, rombolta az utca megszüntetésével. Vigyáznunk kell tehát, mi most merre lépünk, melyik világ felé hajt ez a tragédia minket.
A vírus, úgy tűnik, az embersűrűség ellen indult harcba, pedig épp ez a város sajátja, sokan ebben látják a vírus gyors terjedésének okát. Bár a városi sűrűség valóban a találkozások számát növeli, számos pozitívuma is van. A sűrűség közelséget is jelent, nemcsak egymáshoz, hanem az ellátó-, egészségügyi és egyéb szolgáltatórendszerekhez, azaz lehetőséget ad arra, hogy szervezettebbek legyünk. Az optimális városi sűrűség előnye az elérhetőség – gyalogos távolságon belül a napi szükségletek elintézhetők: nem kell buszra szállnunk, nem kell autóba ülnünk. Többen jósolják, hogy a pandémia hatására újra erőre kap a városokból való kiköltözés, hisz az emberek szerint a város környéki területek jobban vizsgáztak a járvány idején, kertjeikkel, alacsonyabb sűrűségükkel.