Vérengző légió
Az 1917. októberi bolsevik hatalomátvétel után Oroszország véres polgárháborúba keveredett. E háborút számos szokatlan esemény kísérte, ezek egyike az volt, amikor Szibériában a csehszlovák állam nevében magyar hadifoglyokat végeztek ki. 1917 tavaszán a krasznojarszki hadifogolytábor feletti felügyelet a bolsevikok kezébe került. A hadifoglyok között – akiknek jelentős része magyar volt – beindult a bolsevik propaganda.
Ennek egyik vonulataként magyar foglyok egy csoportja – eredeti foglalkozásuk újságíró és jogász volt – Ember címmel kézzel írt, bolsevik szellemiségű újságot adott ki. Amikor 1919 júliusának végén a tábort elfoglalták a Csehszlovák Légió alakulatai, azonnal lefogták a „bolsevikgyanús magyar elemeket”, majd a 12. csehszlovák lövészezred hadbírósága elé állították őket. A hadbíróság ítélete következtében 12 magyar tisztet és öt legénységi állományú katonát főbe lőttek.
Az irkutszki dán konzul – akinek a védelme alá tartoztak a krasznojarszki hadifoglyok – ezt az atrocitást számonkérte a csehszlovák kormány helyi képviselőjétől. Aki válaszában azt fejtegette, hogy a barakkokban végrehajtott „házkutatás alkalmával valóban sok gyanús magyar irodalmat találtunk, magyar folyóiratokat, a csehszlovákok ellen irányuló ellenséges agitációs tartalommal […]. A házkutatás eredményeinek alapján […] a (felállított) bizottság […] megállapította, hogy a magyar hadifoglyok között titkos szervezet létezett, amely agitációt és propagandát folytatott, valamint bűnös akciókat szervezett az oroszországi csehszlovák hadsereg ellen.”
Megdöbbentő válasz, de jól mutatja, hogy a Csehszlovák Légió tagjai nem csupán a Felvidéken engedték meg maguknak, hogy atrocitásokat kövessenek el a magyarokkal szemben, hanem a távoli Szibériában is.