A bunkertől a maisonettig
Németországban is sokféle megoldást találunk egy-egy, eredeti funkcióját vesztett víztorony átalakítására. Ezekből válogattunk:
Halottak tornya: A berlin-steglitzi temető területén 1916–1919 között építettek víztornyot, de 1927-ben már azt tervezték, hogy átalakítják azt krematóriummá. Az átépítési szándék akkor nem valósult meg. Az ötlethez 1994 tavaszán nyúlt vissza egy berlini építésziroda, amely kávézót és urnacsarnokot is tervezett a hamvasztó mellé. A halottak tornyából végül nem lett semmi. Helyette irodaként használja az épületet egy orvosi könyvkiadó.
Műhely, bunker, luxushotel: Az 1868–1872 között épült kölni víztorony csupán néhány évig működött városi vízellátási funkciójának megfelelően. Aztán műhelyként, raktárként hasznosították, a második világháború idején bunkerként szolgált. 1990-ben tizenkét szintes luxushotellé alakították át, tíz egyágyas és 38 kétágyas szobával, 42 junior lakosztállyal és maisonettel. A szálló számára Andrée Putman tervezett egyedi bútorokat. A falakat díszítő kortárs művészeti alkotások között a szállóvendég Andy Warhol eredeti műveivel is találkozhat.
Ifjúsági kultúrpalota: Dessau városának 1896 óta két víztornya volt, de idővel mindkettő elveszítette funkcióját. 1997-ben az egyikben ifjúsági kulturális központot nyitottak. A torony földszintjén büfé kapott helyet, az első emeleten asztali játékok, a másodikon két iroda és egy előadóterem található. A negyedik emelet a zenélés, a barkácsolás színtere lett: fotólabor, zene-, hang- és videóstúdió került ide. Az ötödiktől a hetedik emeletig a színházhoz kötődő funkciókat helyezték el: a ruhatárat, a színpadot, a díszletműhelyt, a büfét és a társalgót. A torony üvegpiramison át jut természetes fényhez.
Könyvtár, levéltár és múzeum: Az 1901-ben épített hamburg-aumühlei víztorony már kezdetben sokféle funkciót látott el, az 1920-as évekig toronytörzsében a Bismarck-múzeum működött. A háborús és a háború utáni első években a torony áruraktárként szolgált, ahol jegyre lehetett vásárolni. 1963-ban a korábban múzeumként használt teret községi könyvtárrá alakították át.
(A keretes összeállítás a Víztorony.blog.hu adatainak felhasználásával készült.)