A nyolcvanas években szamizdatkörökben mozogtam; a 301-es parcellát civil ruhába öltözött belügyesek őrizték, ennek ellenére sikerült fotódokumentációt készítenünk a parcella akkori állapotáról. E fényképek alapján jelent meg a Katalizátor Kiadó Halottaink című fotóalbuma, amely Magyarországon először állított emléket 1956 kivégzett mártírjainak – mesélte egy kiállítás megnyitóján Balassa János építész. Azért fogalmazott így, mert nem szerette dramatizálni a helyzeteket. Számára az értelmes, a célt szolgáló fizikai és egzisztenciális veszély vállalása olyan természetes volt, mint a víz folyása. A nyolcvanas években ugyanis a 301-es parcellában fotózni, sírokat dokumentálni nem számított még kellemes őszi hétvégi családi túrának, és a Halottaink album két kötetének megjelentetése is komoly következményekkel járhatott. E kötetek egyik szerkesztője Balassa János volt, a Katalizátor Iroda pedig az a szamizdat kiadó, amelyet négy fiatalember alakított meg 1982-ben, és amelyiknek a könyveit a kilencvenes évek közepén a kiadóvezető Modor Ádám történész emlékei szerint a főpolgármesterré lett egykori harcostárs, Demszky Gábor a saját BKV-s rendfenntartóival söpörtette ki a metró területéről.
Persze ennek a történetnek, mint mindegyiknek, van másik olvasata. Demszky főnök lett, rendet kellett csinálnia, vagy erőt mutatnia. És aligha fájt a szíve az egykori harcostársakért. Pedig ezek a fiatalemberek annak idején, a nyolcvanas években tagjai voltak ellenzéki csoportjuknak, együtt dolgoztak velük, együtt vállalták a veszélyt. Még nagyobbat is, hiszen mögöttük nem befolyásos káderszülők álltak.
Nemcsak azért kell beszélni a Katalizátor Iroda sorsáról vagy a Halottaink albumról meg sok más, szamizdatban általuk megjelentetett, Magyarországon akkor állami boltban elérhetetlen könyvről, mert kicsit idézni szeretnénk a múltat, és megemlékezni arról, hogy Balassa János halálával ismét eggyel kevesebben vannak, akik erről még beszélhetnek. Hanem mert máskülönben elfelejtenénk azt is, hogy kik voltak azok, akik el- és megcsalták a rendszerváltoztatást. És nem kérdeznénk meg: hogy lehet, hogy a kilencven előtti magyar ellenzék némely tagjából miniszter, főpolgármester, mindenféle jó fizetésű, befolyásos és hangadó világpolgár lehetett, a másik felének pedig még egy vállveregetés sem jutott.