Maruzs Roland

Bonhoeffer útja a szabadság felé
Isten akarata iránti teljes alázatosság és feltétlen engedelmesség – ez volt Bonhoeffer hitének, magatartásának, egész életének vezérlőelve.
Maruzs Roland
a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadisírgondozó Igazgatóságának osztályvezetője
Augusztus folyamatos kutatással telt el a vonatkozó levéltári dokumentumokban, hogy a gyűrű tulajdonosának a kilétére fényt derítsünk. Első körben a Hadtörténeti Intézet és Múzeum őrizetében lévő katonai nyilvántartások kerültek górcső alá. A HM 22. veszteségi osztályhoz 1944-ben leadott veszteségi jelentéseket, az ezekből képződött veszteségi kartonokat és okmánygyűjtőket, valamint a veszteségi lajstromokat is megvizsgáltuk. A korabeli harcjelentések, hadműveleti leírások bizonyították, amint az exhumálás során előkerült ejtőernyősjelvény is, hogy az 1/I. ejtőernyős-zászlóalj katonái harcoltak a térségben, és a három katona is ott teljesített szolgálatot. Ezért adatbázisba rendeztük a zászlóalj veszteségeit, és kiszűrtük azokat, akik Sülysáp és Isaszeg térségében haltak hősi halált vagy lettek eltűntnek nyilvánítva.
A veszteségi kartonokon általában feltüntették a feleség nevét is, ezért a gyűrűbe vésett név alapján megvizsgáltuk az összes olyan személy veszteségi kartonját, aki 1944 novemberében Sülysáp és Isaszeg térségében halt hősi halált. Az eltűntek körében is elvégeztük a kutatást, de Eszter nevű feleség egyik kartonon sem szerepelt.
Közben a Honvédelmi Minisztérium közösségi oldalán megjelent felhívásnak és az interneten megjelent cikkeknek köszönhetően számos bejelentés érkezett, hogy ki lehetett Esztike és a kedvese, aki a tápiósápi határban halt hősi halált, de ezek rendre tévesnek bizonyultak.
Mígnem augusztus 23-án e-mail érkezett a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadisírgondozó Igazgatóság fiókjába. Az elektronikus levél írója a Lugasban publikált augusztus 15-i írást elolvasva döntött arról, hogy megkeres minket. Sorait látva nagy izgalom lett úrrá rajtunk, mivel olyan tényeket közölt benne, amelyek alapján elképzelhető volt, hogy a gyűrű tulajdonosa azonosíthatóvá válik. Az e-mail írójának a nagyapját, Nagy Endre tizedest 1944 májusában hívták be az 1/I. ejtőernyős zászlóaljhoz, és 1944. november 17-én halt hősi halált Tápiósáp határában. Felesége keresztneve Eszter volt, akivel 1942-ben kötöttek házasságot! Az alakulat, a helyszín, az időpont és a gyűrűbe vésett női név is egyezett, ami arra utalt, hogy Nagy Endre azonos lehet az általunk megtalált hősi halott földi maradványaival. Az is kiderült a levélből, hogy Eszter már nem él, de a gyermekük még igen, aki az e-mail írójának az édesanyja.
Egy zavaró tény volt, amelyet tisztázni kellett, ez pedig egy olyan bejegyzés, amely szerint Nagy Endrét az isaszegi temetőben helyezték végső nyugalomra. Ezt a dátum nélküli bejegyzést a veszteségi kartonon tüntették fel, ugyanakkor egy 1954-es vélelmezett holttá nyilvánításra utaló bejegyzés is ott volt a karton hátoldalán. A kutatást ezek után ennek a személynek az irányában folytattuk. Nagy tizedes lányával és unokájával személyes találkozót beszéltünk meg a kisvárosban, ahonnan Nagy Endre is származott. Megható találkozásra került sor az alföldi településen, hiszen a ma már idős hölgy mindössze egyesztendős volt, amikor elvesztette édesapját. A családi archívumban szerencsére nagyon sok irat maradt meg, így kétséget kizáróan hiteles dokumentumok támasztották alá az e-mailben leírtakat. Az iratok és a fényképek mellett még egy bekeretezett oklevél is előkerült, amely igazolta, hogy Nagy Endre tizedes 12 ejtőernyős ugrást hajtott végre.
Azzal váltunk el, hogy a kutatás további eredménye alapján tudjuk majd megtenni a következő lépést, de ehhez meg kell még vizsgálni az isaszegi betemetésre vonatkozó iratokat. Az eltemetéssel kapcsolatos kutatást elvégeztük a polgári, az egyházi anyakönyvekben, és a rendelkezésre álló források alapján bebizonyosodott, hogy Nagy Endre eltemetésére valójában nem került sor az isaszegi temetőben, így az arra vonatkozó bejegyzés téves, vélhetően adminisztrációs hiba folytán került a kartonjára.
A kutatás eközben kiterjedt a harchelyzetre és a tizedes halálának a körülményeire is. Kiderült, hogy Nagy a zászlóalj páncélromboló szakaszában teljesített szolgálatot, vagyis alapfeladata volt az ellenséges páncélos erővel közvetlenül felvenni a harcot, a veszteségi kartonon pedig harckocsiágyú-találat szerepelt a halál okaként. Azt egyébként már a csontozaton látható sérülések is alátámasztották, hogy nagyobb űrméretű akna, esetleg tüzérségi vagy harckocsigránát okozta a katona halálát. A lezajlott harceseményeket is megpróbáltuk rekonstruálni. A vonatkozó magyar és szovjet források arról tanúskodnak, hogy a magyar ejtőernyősök szovjet elitcsapatokkal álltak szemben, jelesül a szovjet 108., majd 109. gárda-lövészhadosztály alakulataival, amelyek szintén komoly veszteségeket szenvedtek el a harcok során. A szovjet iratokban egy helyen így írnak erről:
„A 10 napos intenzív harc eredményeként a hadosztály 22 km-t haladt előre és november 15-re elfoglalta az Irsa–Tápiósüly–Barlag vonalat. Ezen idő alatt a hadosztály számottevő veszteségeket szenvedett. Elég annyit mondani: 17 századnál kellett feloszlatni a pártszervezeteket.”
A Hadtörténelmi Levéltár igazgatója – Számvéber Norbert alezredes – segítségével kirajzolódtak az 1944. november 17-i hadi események, vagyis Nagy Endre tizedes halálának a napjáról is pontosabb képet kaptunk. A korabeli szovjet hadműveleti iratok szerint a szovjet 1897. önjáró tüzérezred aznap 16 üzemképes SzU–76M önjáró löveggel támogatta a 109. gárda-lövészhadosztály 306. gárda- és 309. gárda-lövészezredét. Nagy Endre tizedes eltemetési helye a 309. gárda-lövészezred támadási sávjába esett. Az alakulat név szerinti veszteségi jelentésében és a veszteségi kartonon szereplő „harckocsilövedék”, amely kioltotta a tizedes életét, így minden bizonnyal az egyik szovjet önjáró löveg lövedéke volt.
Összességében elmondhatjuk, hogy a megvizsgált források, a sírmellékletek, valamint a család által elénk tárt iratok alapján kijelenthető, hogy a Sülysáp határában 2020. július 31-én feltárt, M0064 számon jegyzőkönyvezett földi maradvány azonos a hősi halott Nagy Endrével. A szántóföldön hevenyészve eltemetett három ejtőernyős közül így egyikőjüket sikerült azonosítani, és a család kérelmére a földi maradványai hazakerülnek, a tizedes szülővárosában lel végső nyugalomra.
A vele együtt megtalált két bajtársa a sülysápi temetőben kap méltó nyughelyet.
Isten akarata iránti teljes alázatosság és feltétlen engedelmesség – ez volt Bonhoeffer hitének, magatartásának, egész életének vezérlőelve.
Már közvetlenül halála után tisztelték és vértanúnak tekintették.
Magyarországon arra van szükség, hogy az összes osztály részesüljön a politikai hatalomból, ám a polgári társadalom vezető szerepét meg kell őrizni Bethlen István miniszterelnök szerint.
Kurucz Árpád fotóriportja Kantonból.
Ezért hagyta ott Magyarország a Nemzetközi Büntetőbíróságot
Pofon a FIFA-tól Marco Rossi válogatottjának, a románok is dühönghetnek
Nádfedeles kulipintyóban él a Dancing with the Stars győztese, WhisperTon
Benzines és dízeles autók betiltása az EU-ban: Ursula von der Leyen megtört – teljes fordulat jöhet a 2035-ös dátumban
8 majonézes saláta húsvétra, ami tökéletes a sonka és a sültek mellé
Óriási offenzívára készülnek az oroszok
Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát
Gigantikus méretű aligátor okozott döbbenetet a golfpályán
A Liverpool meccsén súlyos játékvezetői hiba történt, elismerték az illetékesek! + videó
Slot váratlan húzása a Real Madrid-ügyre Szoboszlainak is üzenetértékű
Letartóztatta a bíróság a kiskorú örökbefogadott fiát sanyargató finn házaspárt
A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat
Isten akarata iránti teljes alázatosság és feltétlen engedelmesség – ez volt Bonhoeffer hitének, magatartásának, egész életének vezérlőelve.
Már közvetlenül halála után tisztelték és vértanúnak tekintették.
Magyarországon arra van szükség, hogy az összes osztály részesüljön a politikai hatalomból, ám a polgári társadalom vezető szerepét meg kell őrizni Bethlen István miniszterelnök szerint.
Kurucz Árpád fotóriportja Kantonból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.