Vörös könyv
A Természetvédelmi Világszövetség vörös listája szerint 26 fajt sikerült megmenteni a kihalástól, miközben 31 feltehetően örökre kiveszett. A lajstrom szerint minden bizonnyal eltűnt a Föld színéről a Dél-kínai-tengerben élő Carcharhinus obsoletus nevű cápafaj, ahogy a Fülöp-szigeteken található Lanao-tóban élő további 17 halfaj is, de három közép-amerikai békafajt is kihaltnak nyilvánítottak a természetvédők. Ezeken kívül 22 békafaj került a kritikusan veszélyeztetett, illetve feltehetően kihalt kategóriába, és szintén a kihalás szélére sodródott az édesvízi delfinek Amazonasban élő faja, a tucuxi néven ismert parti delfin, ezzel pedig a világ összes édesvízi delfinfaja a veszélyeztetett kategóriában van. Szerencsére jó dolgok is történtek: az európai bölény populációja 2003 óta több mint háromszorosára növekedett, így eggyel jobb kategóriába, a mérsékelten fenyegetett fajok közé sorolták. A bölények száma megtizedelődött az első világháborúban a mai Lengyelország és Fehéroroszország területén, majd teljesen eltűntek a vadon élő példányok. A megmentésükre hozott intézkedéseknek és az újratelepítéseknek köszönhetően azóta javult a helyzet. A vörös kánya populációja szintén növekedett a fokozott védettségének köszönhetően, ezért az európai bölényhez hasonlóan kikerült a veszélyeztetett fajok kategóriájából.
A kihalt fajok listájára hosszú kutatás után kerülnek fel (vagy kerülnek le onnan) a fajok. A Magyarországon a nyolcvanas években megjelent Vörös könyv például a sakált, a farkast, a hiúzt és a hódot kipusztultnak tekintette, mára azonban mind visszatértek. Jó kérdés, hogy mennyire a környezetvédelem, azaz az ember tevékenységének eredménye mindez, vagy inkább arról van-e szó, hogy az adott fajban van olyan potenciál, hogy képes a megváltozott körülményekhez alkalmazkodni.
A sakál vagy a hód az utóbbi kategóriába tartozik. Az óriáspandát, a hópárducot vagy a Ruanda, Kongó és Tanzánia határán őshonos hegyi gorillát nemcsak állatkerti tenyésztéssel, hanem élőhelykutatással is sikerült megmenteni. Van tehát sok pozitív eredmény, de alapvetően a Föld biodiverzitás-csökkenését ezek a kis sikerek nem fogják orvosolni. Az élőhelyek átalakítása olyan mértékű, hogy az állatok nem találnak megfelelő élelmet, szaporodóhelyet, sokszor mérgezés áldozatai lesznek. A Föld egyre növekvő mezőgazdasági területein ugyanis kemikáliákat használunk az „élővilág” ellen, amelyektől nemcsak a kártevők, de olyan fajok egyedei is elpusztulnak, amelyeket szeretnénk megőrizni, mert az élő rendszerek működtetéséhez nélkülözhetetlenek. A következő évtizedben egymillió faj is kipusztulhat, és általánosságban kijelenthető, hogy szinte minden faj egyedszáma drasztikusan csökken – világszerte és idehaza is.