Égő tüdő
Attól zengett a közösségi média 2019 novemberében, hogy ég az amazonasi esőerdő. Világszerte uralta a címlapokat, hogy a Föld tüdeje mekkora bajban van. Tavaly októberben a brazil Nemzeti Űrkutatási Intézet műholdjai
17 326 tüzet észleltek, ami több mint kétszerese a 2019. októberieknek, és ez nem kiugró adat. A tüzek száma huszonöt százalékkal nőtt 2020 novemberéig. Ez rekordnagyságú adat, 2020 novemberéig több tűz volt, mint 2019 egészében, amikor Brazília kihívta a világ bírálatát az amazóniai esőerdők megsemmisítésének mértékével. A tüzek annak ellenére terjedtek el ilyen mértékben, hogy a brazil kormány tavaly július 16-tól betiltotta a tűzgyújtást a térségben a vetési szezon előkészítése miatt.
Az erdőirtás és az erdőtűz, mint a szakemberek is figyelmeztetnek, kéz a kézben jár, ugyanis az erdők kivágása után tüzeket gyújtanak, hogy megtisztítsák a területet a felgyülemlett szerves anyagtól. Pantanalban, a világ legnagyobb mocsárvidékén szintén nőtt a tüzek száma az egy évvel azelőttihez képest. Október 25-ig egy év alatt a mocsárvidék huszonnyolc százaléka leégett a Rio de Janeiró-i Szövetségi Egyetem adatai szerint, ez pedig majdnem akkora térséget jelent, mint Dánia egész területe.
Minderről most mégsem beszélünk, mert az életünk, jólétünk bajban van.
A Twittert és a Facebookot nem árasztják el a Föld tüdejét sirató szimbólumok, mivel most a nyugati közvélemény a bezártság miatt megjelenő pszichés problémákkal törődik. A Covid-járvány ugyan ráerősít a klímaszorongásra, de a mindennapi élet kézzelfogható változásai fontosabbak a több ezer kilométerre lévő ökokatasztrófánál. A feszültség és a félelem enyhülésével ismét elő fog kerülni a környezeti kérdés, és remélhetőleg ezeket az új megoldásainkkal fogjuk kezelni. Például megtanuljuk, hogy lehet kevesebbet utazni és fogyasztani, okosabban dolgozni és tanítani.