Mit hoz a Biden-éra az USA-nak és a világnak? Az amerikai polgárok többsége – hiába próbálja a média másként beállítani – nem túlságosan derűlátó e tekintetben. Nem lesz könnyű velük elhitetni, hogy Joe Biden képes lesz a szétszakadt társadalom egymással szemben álló részeinek összebékítésére. A médiában a legtöbb megszólaltatott a „normalitás” győzelméről beszélt anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna, pontosan mit ért ezen.
Tételes felsorolás alapján könnyű lenne belátni, hogy valójában „normálisabbak” voltak Trump intézkedései, az olyanok, mint például az amerikai gazdaság erősítése, új munkahelyek létrehozása, mint az előző, demokrata elnököknek épp az ellenkező irányba ható politikája. Fölösleges volna, hiszen Biden megígérte, mindent másként fog csinálni. Valóban, a hivatalba lépése óta eltelt néhány napban egymás után „csinálta vissza” Trump több intézkedését, mint például a párizsi klímamegállapodásból való kilépést vagy a támogatás megvonását a WHO-tól.

Fotó: Getty Images/Pierre Crom
De vajon mindent vissza lehet-e vagy éppenséggel akar-e csinálni az USA? A válasz: nem. Az utóbbi egy-két évtizedben jelentősen megváltoztak az erőviszonyok a világban. Már nem elég, bár még mindig nagyon fontos Oroszország „kordában tartása”, Kínát is meg kell próbálni korlátozni. A visszatérés a régi rendhez nem lehetséges, még akkor sem, ha az európai fővárosok többségében ezzel a várakozással tekintenek Biden elnöksége elé. Jó néhány dologban ő sem engedhet az európai szövetségeseknek, így például a NATO-tagsággal vállalt kötelezettségeik teljesítésében, különösen, ha visszatér az USA világrendőri szerepéhez. Kína Biden távozása után is gazdasági-politikai rivális maradna, Washington tehát továbbra sem nézheti tétlenül, hogy európai szövetségesei mindinkább Kína gazdasági és az ezzel óhatatlanul együtt járó politikai befolyása alá kerülnek.
Az Oroszországgal megvívandó csata egyik legfontosabb színtere viszont a Balkán lesz.
Trump inkább csapatkivonásokról döntött, és – reméljük – úgy kerül be a világtörténelembe, mint azon amerikai elnökök egyike, akik nem kezdtek háborút. Bidennel, illetve a mögötte álló háttérhatalommal kapcsolatban ugyanakkor lehetnek félelmek, és Moszkvában alighanem vannak is. A Kreml gyakran hangoztatja, hogy az USA új választóvonalat akar húzni a Balkánon, ismét geopolitikai csatározások színterévé kívánja tenni a hányatott sorsú félszigetet. A vád kölcsönös, és azt a vonalat valóban Washington és Moszkva közösen húzza. Oroszország mindig is ellenezte a NATO terjeszkedését a határai felé, de a „keleti blokk” szétesése idején túlságosan gyenge volt ahhoz, hogy megakadályozza. Az USA folyamatosan törekszik egyfajta „cordon sanitaire”, karanténövezet létrehozására Oroszország körül. Ennek fontos elemei a balkáni országok, amelyeket Amerika igyekszik betuszkolni a NATO-ba. Az egykori Jugoszlávia területén egyfolytában Szerbiát támogató, időközben magára találó Oroszország ezt változó sikerrel gáncsolja. Szlovénia és Horvátország NATO-tagságával szemben nem tanúsított látványos ellenállást, Albánia esetében sem, de az albán sasok országára egyébként sem számíthat mint oroszbarátra.