Mindenki ismer ikreket. Én is. Az alföldi kisvárosban együtt jártunk óvodába, majd általános iskolába. Középiskoláink különböztek, én gimnáziumban, ők óvónőképző szakközépiskolában tanultak. Kisebb szenzációt okoztak, hogy fiú létükre ezt az irányt választották. Az egypetéjű ikrek később pszichológusként végeztek Debrecenben, megnősültek, gyerekeik születtek.
Szélsőséges érzelmek
Az ikrek születése, titokzatossága, rejtélye, misztikuma ősidők óta foglalkoztatja az embereket. Rendkívül érdekes, hogy az ikrekhez fűződő babonák és hiedelmek egyetemesek, a világon szinte mindenütt jelen vannak. Az egymástól független, földrajzilag távol álló kultúrákban gyakran teljesen hasonló elképzelések léteznek. Mindez azt bizonyítja, hogy az ikerkultusz az ember egyik legkorábbi mágikus hiedelme. Métneki Júlia, Az ikerhiedelmek gyökerei – Legendák és mítoszok címmel a Magyar Tudomány havilapban 2019-ben megjelent tanulmányában arról írt, hogy az ikreket különleges lényként kezelték szinte minden kultúrában. Születésük sohasem volt közömbös, sőt a legszélsőségesebb érzelmeket és reakciókat váltotta ki: hol rémületet, gyanakvást (az anyát, sokszor az iker újszülöttekkel együtt, kiközösítették, száműzték vagy barbár módon megölték), vagy ellenkezőleg, rendkívüli örömet, reményt, tiszteletet, gyakran bálványimádó rajongást.
A Bibliában a legnevezetesebb rivális ikerpár Jákob és Ézsau volt. A Biblia leírása szerint a méhen belül is „torzsalkodtak” egymással. Nemcsak külsőleg különböztek, de tulajdonságaik is eltértek: az idősebb Ézsau szőrös és vöröses színű, vadászatot kedvelő, gonosz ember volt, a fiatalabb Jákob sima bőrű, szelídebb, otthonülő. A római mitológia leghíresebb ikerpárja – hozott újabb példát Métneki Júlia – Romulus és Remus, Mars isten és Rhea Silvia hercegnő gyermekei. A két fivér egy várost akart alapítani, de nem tudtak megegyezni, melyikük adja a nevét, és hol legyen a város. A vita vad verekedéssé fajult, melynek során Romulus megölte Remust. Romulus nevéhez fűződik Róma megalapítása, melyet az ikrek városának tartanak. A különböző földrészeken élő ókori népek istenei között sok ikerpár fedezhető fel: Egyiptomban Ízisz és Ozirisz, az ősi Indiában Jama és Jami, Perzsiában Jima és Jimeh. Ikrek voltak az ókori Itáliában Jupiter és Juno, valamint Janus és Jana.