Hiedelmek
A romák gyengébb oltakozási kedve alapvetően két tényezőre vezethető vissza. Az egyik az, hogy kevés hiteles információ jut el hozzájuk a vakcinával kapcsolatban, a másik pedig: e hiteles információk nem feltétlenül terjednek el a köreikben – tudtuk meg Sztojka Attilától, a Belügyminisztérium égisze alatt működő Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság (TEF) főigazgatójától.
A TEF 2018 óta meglévő felzárkózási mentorhálózata ezért feladatba kapta, hogy vegyen részt a felvilágosító munkában és a tájékoztatás mellett – a regisztrációtól kezdve az oltás felvételéig – nyújtson konkrét segítséget azoknak, akik igénylik. E hálózat összesen száz főből áll, ezerháromszáz települést fed le, és országszerte napi ezer embert képes elérni.
A főigazgató tapasztalatai szerint a romák leginkább azoktól a kellemetlenségektől és nehézségektől tartanak a vakcináció kapcsán, amelyek az oltás felvétele után érhetik őket: csipet juttatnak beléjük, az injekció hatással lesz a gyermekvállalási kilátásaikra, vagy az oltástól meg lehet halni. Ezen aggodalmak azonban természetesen téves elképzeléseken vagy álhíreken alapulnak.
– A romák körében még nem alakult ki a célzott információgyűjtés – túlnyomórészt hírfogyasztó s a hírek között nem szelektáló fogyasztókról van szó –, ezért a mostani helyzet arra is alkalmat ad, hogy rávezessük őket az okostelefonok tudatosabb használatára. Hiszen nem csak a különféle közösségi oldalakról lehet tájékozódni! – mutat rá a főigazgató.
A mentorhálózat tagjai emellett tényekkel, adatokkal cáfolják a fals hiedelmeket. Lépten-nyomon hangsúlyozzák például, hogy világszerte 2,2 milliárd embert oltottak már be, és túlnyomó részüknek semmi baja nem lett a vakcinától, tehát a jelentkezőknek nem kell negatív következményekkel számolniuk.