Mezei szorgalom – Mathiász János mondta így: a szőlő nem ismer urat, csak alázatos szolgát.
Ambrus Lajos
2021. 07. 13. 22:06
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Mathiász János mondta így: a szőlő nem szereti a fél- vagy fertályembert [negyedember] – az egész embert jutalmazza. A szőlő nem ismer urat: csak alázatos szolgát. És egész élettel kell szeretni a szőlőt.
Mathiász János (1838–1921) világhírű magyar szőlőművész idén száz éve halt meg Kecskeméten.
Több oka is van teljesítménye emlékezetének – évtizedeken át Tokaj-Hegyalján, Szőlőskén, az Andrássyak szőlőjében a borok királyát termesztette és kezelte, Kecskemétre áttelepülve aztán olyan borokkal lepte meg a világot, amelyek íz, tűz, zamat dolgában sem maradnak el a pompás tokajiak mögött.
Megjegyzendő, hogy bár ötvenkét éves korában kezdett a homoki szőlők telepítésébe, hosszú élete során mégis sikeresen bizonyította, hogy a magyar Alföldön, sőt a homokon is lehet versenyképes borokat készíteni. De a legnagyobb magyar szőlőművész korszakalkotó teljesítménye mégis az volt, hogy egy egész életen át tartó kísérletei révén új és új fajtákkal lepte meg a világot – összesen több mint háromezer új fajtát hozott létre keresztezéseivel, amelyekből még ma is sokat telepítenek szerte a világban. Ma is mindenfelé termesztett fajtái: ezeréves Magyarország emléke (Amerikában Millennium néven fut), szőlőskertek királynője, Cegléd szépe és így tovább. A magyar szőlők kiválóságát bizonyítva a tudományos világ előtt; s közben fejedelmi udvarok és asztalok várták új és új minőségi gyümölcseinek érkeztét. Egész Magyarország tőle tanulta a szőlőművelést – Mathiászt 1921 decemberében Kecskeméten, katonatelepi házában érte a halál.
„Őfelsége vincellére”: Ferenc József vagy tizenöt-húsz éven át személyes használatára szőlőt rendelt tőle – a királyi udvartól sürgönyökkel bombázták:
„Kérjük, hogy a szőlő érésekor rögtön küldjön 5 kilót”. Csomagolt Bécsbe, a Hofburgba, Ischlbe és Gödöllőre – palotaorvosa szerint a király sokszor maga bontogatta ki a pompás fürtöket a kosárból, s „gyönyörködött szépségükben”. Augusztustól novemberig – volt év, hogy Mathiászné, aki első számú segítője volt férjének, naponta ragasztgatott rózsaszínű cédulákat a kosarakra: „Mathiász János mintaszőlő-telepe. Őfelsége részére. Válogatott csemegeszőlő.
Express. Vigyázat!” S a szőlőkön kis papírcsíkok jelezték az adott fürt fajtanevét. Csupa kimondhatatlan nevű magyar szőlőét – a sárga színekben ragyogó Muscat „Arany Jánost”, a megindító nevű Erzsébet királyné emlékét, az áttetszően sárga üvegfényű, kemény húsú Kecskemét gyöngyét és a bő levű, muskotályos „Vörösmarty Mihályt”. Für seine Majestät. És az egykori birodalom legelső hivatalnoka nemegyszer hivatali ablakába aggatta a fürtöket, amely a Burg udvarára nézett, s ahonnét egyenként csipegette ki az édes bogyókat.
Mathiász csak „egyszerű” vincellér volt, aki rendületlenül, még 83 éves koráig is, évi 10-15 új szőlőfajtát hozott létre.
Vasszorgalma és szakértelme bámulatos volt – s a legnehezebb kátyúkból is ki tudott jönni. Elég felidézni az 1911-es évet; 74 éves ekkor; júliusban hatalmas földrengés pusztít Kecskeméten; s majdnem minden ház sérülést szenvedett. Mathiász lakóépülete összedőlt, ahogy egyéb épületei is. Óriási a kár – késő őszig sátorban kellett laknia. És jég veri el a szőlőjét, és decemberben legsúlyosabb csapásként meghal 18 éves Józsa lánya.
Ha rá gondolok, és saját hegyem eldzsungelesedett domboldalait nézem, elő-előugranak Mathiász toposzai. Nem az a jó színész, aki az életben játszik, hanem akinek a játékában van az élet. És akkor tán nem látom annyira reménytelennek a „helyzetet”. És újra feltűnik az időben a horatiusi léttudásokat idéző bölcs vincellér figurája, aki Füst Milán bukolikus versében „a súlyos fürtöt” óvja, s akinek téli pincéjében „kotyogó hordók bora erjed”. De mindenekfelett „vidáman heverész és derűs kedvvel borocskáit issza / S tiszta bölcsességnek örül, amíg kinn hull a hó”.
Ám az élet teljességét képviselő egyszerű bölcsek, a szőlőművesek és vincellérek mára szinte nyomtalanul eltűntek. Leléptek a színről, kiléptek az időből. Az olyan „egyszerű” vincellérek is, akik seregestül bukkannak fel Krúdy műveiben; Krúdy tudta, hogy legendás szőlőmívesei ismerik a nagy élettudásokat; ismernek embert, növényvilági életet, a világ „kémiáját”, eget-földet és a csillagok járását is. Tudják, miféle életfájdalom lakik az ember lelkében. Akiket napestig elhallgathatnánk – ha volnának. Magam is, Lajos bácsit, Lórántffy Imrét, akikkel szerettem beszélgetni, meséiket hallgatni, és úgy jöttem el tőlük, szőlőből, pincéikből, hogy több lettem. És talán úgy, ahogy Márai is vágyott rá – „egy legyek közülük”; noha tudtam, nadrágos emberként ez aligha lehetséges, de törekedni kell rá. Akik, ha a hegyi pincéknél összejöttek, gazdák és családtagok, emlékeztek munkáról, szőlőről, szőlőhegyi ősökről; régi időkről, háborúról, meghurcoltatásról, kolhozról, kitelepítésekről, elbujdosásról, és mindig énekeltek. Az apámmal majd egykorú Vajda Lajos bátyám volt az, akivel legszívesebben múlattam az időt – öregkorában visszatérő refrénként mindig megkérdezte tőlem: mi lesz velünk? Mi lesz a heggyel? Kemenesaljával? Mi lesz a pusztuló, kiüresedő Árpád-kori falvakkal, amelyek csibeként ülik körül bazaltanyjukat, a Somlót, a Kis-Somlót és a Ságot? Már harminc éve is hallgattam, ahogy végítéletként fejből idézi a gólyához írt Tompa-verset: „Repülj, repülj és délen valahol / A bujdosókkal ha találkozol: / Mondd meg nekik, hogy pusztulunk, veszünk, / Mint oldott kéve, széthull nemzetünk…” Mintha mindent előre látott volna – elvándorlást, kiürülést, mai világkáoszt.
Mathiász azonban mindenekelőtt reggeltől estig ügyködött a szőlőben. Benne járt-kelt. Minden tőkéjét személyesen ismerte (harminc hold szőlőnél nem kis teljesítmény); bakhátas, karós művelésűek homoki tőkéi mellett órákon át végezte minuciózus megfigyeléseit. Végül is azt mondta, nem az a jó szőlész, aki az életben sokat dolgozik és meggazdagszik, hanem aki az egész világnak hasznos és maradandó alkotásokat tud létrehozni. Ellenségei is akadtak – homokon világklasszis borokat készíteni? Álmodozónak, utópista rajongónak tartották. A folklorista Vikár Béla viszont szinte panegyricust írt halálára: „Mathiász, szőlők királya, / Elmultál, de él a hála / S hegyeinken síkjainkon / Nagy nevedre koszorút fon.”
Ha a sokszor perspektívátlan szőlőbeli jelenben jobb kedvre akarok derülni, valamelyik régi könyvben fellapozom a kecskeméti Mathiász-telep fekete-fehér fotóit. Nem okleveleket, nem plecsniket, nem jeles társasági fotókat keresek, hanem szőlőtelepének képeit. A hibátlanul művelt bakhátak katonás tőkéit: rend és fegyelem; szigorú, geometrikus zártságok ellenére is biztató távlatok. És tisztaság, átláthatóság, emberi arányok. És magam elé gondolom „őfelsége” örök vincellérének szikár alakját is – amint fontolva haladva eltűnik a szőlőlevelek harsogó zöldjében.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.