A Csontváz-tó rejtélye

A Roopkund-tó partján emberi maradványok hevernek, és amikor fagyott vize felenged, láthatóvá válik, hogy a felszíne alatt, a medrében is jócskán akad belőlük.

2021. 08. 22. 9:45
Emberi maradványok a tengerszem partján. Legenda valóságalappal Forrás: Wikipedia
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csontváz-tó. Az ember azt hinné, ilyen névvel illetett helyszínt csak harmadosztályú kalandfilmhez találhatnak ki mérsékelt képzelőerővel bíró forgatókönyvírók – de nem így van. A Himalája Indiához tartozó részén, Uttarakhand államban mintegy ötezer méter magasságban csakugyan található egy negyven méter átmérőjű, három méter mély tengerszem, a Roopkund-tó, amelyet a környékbeliek így hívnak. Partján ugyanis emberi maradványok hevernek, és amikor fagyott vize felenged, láthatóvá válik, hogy a felszíne alatt, a medrében is jócskán akad belőlük. Egyes becslések szerint két-háromszáz csontvázról van szó, mások úgy vélik, jóval többről.

A kissé bizarr – egyszerre riasztó és borzongatóan érdekes – leletegyüttest 1942-ben fedezte fel egy indiai hivatalnok, és körülbelül a múlt század ötvenes éveitől kezdve képezi tudományos diskurzus tárgyát: hogyan kerülhettek oda a csontok? 

Egy helyi legenda például úgy tartja – derül ki a bbc.com cikkéből –, hogy Kannauj királya évszázadokkal ezelőtt zarándoklatra indult Nanda Devi istennő szentélyébe, a hegyekbe, várandós feleségével és népes kíséretével együtt, melynek egy részét táncosnők tették ki. Az istennő azonban annyira feldühödött azon, hogy a menet zenével és tánccal beszennyezi a környék spirituális tisztaságát, hogy haragjában elpusztította őket.

Több tényező is valószínűsíti, hogy a legenda valóságalappal bír. A csontok mellett nem találtak fegyvereket, hangszermaradványokat viszont igen. Ráadásul egyes koponyákon gömbölyded tárgytól vagy tárgyaktól származó ­sérülések látszanak. A szakemberek tehát ­felállították a hipotézist: a zarándokokat különösen heves, extrém erősségű jégeső lepte meg, melynek szemei betörhették a fejüket.

Így nyilvánulhatott meg az istennő haragja. ­Mindez kitűnő alapot ­szolgáltatott ahhoz, hogy a ­környéken riasztó mendemondák kapjanak lábra kővé vált táncosnőkről és ártó ­szándékú, a viharokat fel­korbácsoló démonokról. A turisták erre nemhogy elkerülték volna a ­kör­nyéket, de fokozott érdeklődést mutattak iránta. 

Kisvártatva különféle szervezett túrák indultak a Roopkund helyett immár leginkább Csontváz-tóként emlegetett hely partjára. Az érkezők egy-egy szelfi kedvéért rendszeresen megbolygatták a maradványokat, és attól sem riadtak vissza, hogy részben vagy egészben hazahordják őket – feltehetőleg így akartak „szuvenírhez” jutni.

A 2010-es években aztán megkezdődött a 38 csontvázból kinyert minták genetikai vizsgálata. Indiai, német és amerikai tudósok egy 2019-es tanulmányban tették közzé kutatásaik végeredményét. Eszerint a maradványok csaknem ezer év alatt, több esemény során kerültek a tó partjára és vizébe. Három nagyobb csoportba lehet sorolni őket: az elsőbe Dél-Ázsiából származó emberek tartoznak, akik valamikor a VII. és a X. század között ejthették útba a Roopkundot. A második csoportot egy mediterrán térségből – feltehetőleg valahonnan Kréta környékéről – származó jövevények alkotják, akik a XIX. században lelték halálukat a víz partján. A harmadik csoportba tartozó maradványok eredete délkelet-ázsiai, és szintén a XIX. század óta hevertek ott.

A tanulmány több kérdést vetett fel, mint amennyit megválaszolt. A bbc.com már idézett cikkének szerzője úgy látja, hogy a Csontváz-tó rejtélye távolról sincs megoldva. A himalájai túraútvonalakkal foglalkozó internetes oldalak – indiahikes.com, himalayatrekker.com – mindenesetre arról tájékoztatnak, hogy bár a Covid-járvány harmadik hullámának lecsengése után Uttarakhand számos túraútvonala megnyílt, a Roopkundról elnevezett zárva van. Vagyis a holtaknak talán lesz némi nyugalmuk az élőktől.

Borítókép emberi maradványok a tengerszem partján. Legenda valóságalappal. Fotó: Wikipedia 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.