Balogh Györgyi szélesre tárja karját a zámolyi ház kertjében:
Minden csepp egy új történet
A belga sörök nem csupán italok, hanem a nemzeti identitás és büszkeség fontos részei
Balogh Györgyi szélesre tárja karját a zámolyi ház kertjében:
– A most olimpiát nyerő svéd diszkoszvetőnek, Daniel Ståhlnak 220-as fesztávja van. Ennyivel már lehet rendeset dobni, mert számít, hány centin gyorsítom fel a szert – magyarázza. Majd a combjára mutat. – A láb esetében nem mindegy, hol hosszú. Nézze meg, az enyém a térdtől a csípőig az! A sprintben a frekvencia és a lépéshossz határozza meg a gyorsaságot. Nekem a férfiakéhoz mérhető 220-as lépéshosszom volt – emlékezik vissza az Európa-bajnoki ezüstérmes, huszonhatszoros magyar bajnok, olimpiai döntős egykori atlétanő.
Férjével – Bakos Károly világ- és Európa-bajnok, olimpiai bronzérmes súlyemelővel – a tévében nézik a tokiói játékokat. Arról beszélgetünk a kertben, hogy melyek a legjobb fizikai adottságok az atlétikához, és a sportok királynőjének itthoni hódolói vajon miért maradnak adósak mostanában a sikerekkel. Balogh Györgyi 1972-ben Münchenben döntőt futott, 8. lett. – Úgy látom, a fiatalok nem motiváltak. Nekünk sokat számított, hogy eljuthattunk Nyugatra, hogy kaptunk lakást. A mai fiatalok mindehhez
amúgy is hozzájuthatnak. Nincs olyan utánpótlásképzés sem, mint a mi sportiskolai rendszerünk volt. Nem történik meg a tehetségek kiválasztása alkat szerint sem. Szoktam díjakat átadni, de a dobogós lányok, akiknek átnyújtom, sokszor csak a vállamig érnek. Holott nézzük már meg, hogy néznek ki ma egy világverseny döntősei! – sorolja a gondokat, hozzátéve, „az atlétika nem más, mint fizika”.
Kozák Lucára terelődik a szó, aki sportszerűségével érdemelte ki a világ figyelmét Tokióban. A 100 méteres gátfutás elődöntőjében bukott, ahogyan a jamaicai Yanique Thompson is. Kozák Luca, miután talpra állt, felsegítette a pályán fekvő társát.
– Sajnáltam Lucát. Szoktam neki írni a Facebookon. Gyors kislány, de kis termetű. Gondoljunk bele, mit kell tennie, ha jön vele szemben a 84 centiméteres gát. Nem átfut rajta, hanem fel kell ugrania hozzá, a súlypontját fel kell vinnie oda – így Balogh Györgyi.
Kozák Luca tavaly döntötte meg 100 gáton Siska Xénia 36 évig fennálló országos csúcsát. A 200 méteres síkfutás mai napig érvényes rekordjának gazdájával viszont itt ülünk most a kertben. Legalábbis az egyikével. A napokban volt éppen ötven éve, hogy Balogh Györgyi 22,8-et futott Pozsonyban egy csehszlovák–magyar válogatott viadalon – kézi mérés szerint. A Magyar Atlétikai Szövetség hivatalos rekordjai között a női kétszázon kivételesen két csúcs szerepel. Balogh Györgyi kézi mérésű rekordja mellett Orosz Iréné 1981-ből – ez pedig a napokban volt negyven éve megdöntetlen.
– Arra emlékszem Pozsonyból, hogy Németh Imre, a csapatvezető az Európa-bajnokság előtt pár héttel mindent akart futtatni velem, a saját sprintszámaim mellett még 4 × 400-at is. Először szépen kért, aztán könyörgött, végül fenyegetőzött, de nem adtam be a derekam. Két-három tizeddel megvertem Jarmila Kratochvílovát is. Arra is emlékszem, hogy a csallóközi rokonaim mind kijöttek a stadionba – idézi fel 1971 augusztusát a csúcstartó, hozzáfűzve, büszke arra, hogy az összes csúcsát külföldön futotta. De úgy tűnik, talán jobban szeretné, ha itthon megdőlnének végre ezek a negyven-ötvenéves rekordok. – Miért tartják magukat ilyen sokáig? – teszi fel a költői kérdést. Jobbak, gyorsabbak a rekortánpályák, jobbak a mai futócipők is. Fél évszázada, Münchenben Balogh Györgyi leuokoplaszttal átkötött Adidasban futotta le a döntőt.
Az 1972-es müncheni játékok fordulópontot jelentettek. Atlétikában például ekkor vezették be a doppingvizsgálatot, amely egyeseket eleve távol tartott az indulástól.
– A súlyemelésben is akkor határozták el ezt – teszi hozzá Bakos Károly, az 1968-as játékok bronzérmese. A két magyar olimpikon Mexikóvárosban ismerte meg egymást, de családot később külön alapítottak, és több mint ötven év elteltével lettek csak házastársak. A súlyemelőbajnok tagja volt annak a küldöttségnek is, amely 2018-ban, a játékok 50. évfordulóján ismét a mexikói főváros vendége volt.
– Münchenben az előfutamban olimpiai csúcsot, 51,70-ot futottam négyszázon, amivel az összes korábbi olimpiát meg lehetett volna nyerni – idézi fel Balogh Györgyi. A magyar atlétanőket a szállásukon érte a palesztin terrortámadás, amely az izraeli küldöttséget célozta. A terroristák tizenegy izraeli sportoló és edző, illetve egy német rendőr életét oltották ki. – Ötven méterre történt ez tőlünk. Éjjel arra ébredtünk, hogy a fejünk felett lövöldöznek – emlékezik vissza a volt olimpikon. A játékokat felfüggesztették, majd folytatták. A koporsókat az atlétikai pályán ravatalozták fel.
Balogh Györgyi a hetvenes években egyre többet bajlódott sérülésekkel. Hétszer operálták Achilles-ín-szakadással. Amikor nyolcadszor is a kés alá készült, az orvos, Benedek doktor kérte a leleteket. „Ki végezte az első műtétet? – kérdezte, mert szeretett volna beszélni vele. – Sajnos az illető infarktusban meghalt – hangzott a válasz. – És a másodikat? – reménykedett tovább az orvos. – Ő Irakban szolgált, és bent égett egy tankban – így a páciens. Benedek doktor még nem adta fel. – Ki volt a következő sebész? – firtatta. – A lovascsapat orvosa, akit megrúgott a ló, és meghalt – ez már az utolsó felelet volt. A nyolcadik műtét elmaradt…”
Klubedzőként nem olyan volt az élet a hetvenes évek Magyarországán, mint élsportolóként. Balogh Györgyi szerint a Vasasban nagyon jó volt versenyzőnek lenni: mindent megkapott, amit csak kiejtett a száján. De csak öt évet edzősködött. Mint mondja, saját gyerekeire nem jutott ideje, a versenyek miatt szinte soha nem volt otthon. Az új elnök megígérte neki, ha elvégzi a Testnevelési Főiskolát, felemelik a fizetését. Amikor beállított a papírral, akkor már az volt az új válasz: akkor lesz emelés, ha ötéves lesz a diploma. Otthagyta a Vasast.
– Egész életemben küzdöttem a másodpercekért, a tized másodpercekért. Aki atléta volt, a civil életben is tudja hasznosítani ezt a hangyaszorgalmat. Nem adja fel. Tudni kell váltani, többször is újrakezdeni. Régen egy munkahelyen leéltek az emberek egy életet. Ma már nincs ilyen – feleli arra a kérdésre, hogy mit kapott az atlétikától.
A nyolcvanas évek elején vendéglátózni kezdett. Bakó Pál öttusázó segítségével hozzájutott egy mozibüféhez. A Duna és a Tinódi mozi büféjét már maga vásárolta meg. Színházi, 1200 fős munkahelyi büfét is vezetett, majd élelmiszerüzletet, illetve a helyén nyílt zöldségboltot. A Római-parton és Csillaghegyen szállodákban rendezvényszervezőként, étteremvezető-helyettesként, majd -vezetőként dolgozott. Elvégezte a vendéglátóipari főiskolát is. 2017 óta nyugdíjas, értékesítési igazgatóként ment nyugdíjba.
– Mit csinálna másként, ha tehetné?
– Mindent! – vágja rá. Máshogy alakította volna a magánéletét, és lehet, hogy kint maradt volna az 1970-es olaszországi edzőtáboruk alkalmával. – Akkor viszont még úgy voltam vele, nekem itt van az edzőm, és magyar olimpiai bajnok akarok lenni – teszi hozzá Balogh Györgyi.
Előveszi a fotóalbumát. Kép a Mexikóvárosba készülő magyar küldöttségről a KLM gépe előtt. Másutt futások közben látható, a célvonalon vagy a gátak felett a legkülönbözőbb stadionokban. – Ez nem az Előre pályája? Te sportoltál itt – mutat a férjének egy mára megkopott felvételt. Egy másikon interjút ad Vitray Tamásnak.
Gyarmati Andreával Az év sportolója díjazottjaként fotózzák. Mint mondja, a szomszédai nemigen tudják, miről volt híres. De az óbudai házukba egyszer vízvezeték-szerelőt hívtak. A szaki megemelte az egyik ott lévő zsákot, majd megdöbbent, mitől olyan nehéz. – Ezek anyám érmei – mondta neki Balogh Györgyi fia. Huszonnyolc kilót nyomott a zsák.
Körbevezet a veteményeskertjükben. Elhaladunk a cukkini, a paradicsom, a főzőtök mellett. – A nagyapánk kertész volt, sok időt töltöttünk a kertben. De tudnék sprintereket is nevelni. Vannak jó módszereim. Még senki nem kérdezte meg, mit gondolok. Sokan például gyönyörűen futnak, de az edzőjük elfelejtette mondani nekik, hogy gyorsulni csak a talajon lehet. A levegőben töltött idő mind lassulás – mondja. Nem jut eszébe az egyik termény neve. – Mi is az a kerek? – kérdi. Patisszon. Olyan, mint a diszkosz.
Borítóképen Balogh Györgyi. Fotó: Bach Máté.
A belga sörök nem csupán italok, hanem a nemzeti identitás és büszkeség fontos részei
Pósa történetei nem öncélúak, hanem közösségi okulásra készültek, mindezt hitelesen, remek stílusban közli velünk, az olvasókkal.
Albert Gábor gazdag életművének sokszínű műfajú, tartalmú és üzenetű írásai bizonyítják, hogy életét a magyar nemzet kulturális örökségének megőrzésére és népünk szellemi értékeink továbbadására tette föl.
Értelek – mondta Rezeda Kázmér, mert mindig ezt mondta, amikor nem értett semmit.
Rétvári Bence: Magyar Péter visszaélt képviselői hatalmával - videó
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Megosztó a magyar háziasszony pörkölt receptje, most mégis sokan imádják
Beszakadt a forint, ez állhat a szabadesés hátterében
Mélyütés a magyar válogatottnak, betett Szoboszlaiéknak az UEFA
Így reagált Debrecen polgármestere Magyar Péter abszurd igényeire
K...rva nagy következmények
Olvasóink többsége a görögök ellen küldené harcba a válogatottat
Két magyar gólszerző, mégis nyert a Veszprém a Bajnokok Ligája-meccsen
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
A belga sörök nem csupán italok, hanem a nemzeti identitás és büszkeség fontos részei
Pósa történetei nem öncélúak, hanem közösségi okulásra készültek, mindezt hitelesen, remek stílusban közli velünk, az olvasókkal.
Albert Gábor gazdag életművének sokszínű műfajú, tartalmú és üzenetű írásai bizonyítják, hogy életét a magyar nemzet kulturális örökségének megőrzésére és népünk szellemi értékeink továbbadására tette föl.
Értelek – mondta Rezeda Kázmér, mert mindig ezt mondta, amikor nem értett semmit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.