Balogh Györgyi szélesre tárja karját a zámolyi ház kertjében:
– A most olimpiát nyerő svéd diszkoszvetőnek, Daniel Ståhlnak 220-as fesztávja van. Ennyivel már lehet rendeset dobni, mert számít, hány centin gyorsítom fel a szert – magyarázza. Majd a combjára mutat. – A láb esetében nem mindegy, hol hosszú. Nézze meg, az enyém a térdtől a csípőig az! A sprintben a frekvencia és a lépéshossz határozza meg a gyorsaságot. Nekem a férfiakéhoz mérhető 220-as lépéshosszom volt – emlékezik vissza az Európa-bajnoki ezüstérmes, huszonhatszoros magyar bajnok, olimpiai döntős egykori atlétanő.
Vállig érő lányok
Férjével – Bakos Károly világ- és Európa-bajnok, olimpiai bronzérmes súlyemelővel – a tévében nézik a tokiói játékokat. Arról beszélgetünk a kertben, hogy melyek a legjobb fizikai adottságok az atlétikához, és a sportok királynőjének itthoni hódolói vajon miért maradnak adósak mostanában a sikerekkel. Balogh Györgyi 1972-ben Münchenben döntőt futott, 8. lett. – Úgy látom, a fiatalok nem motiváltak. Nekünk sokat számított, hogy eljuthattunk Nyugatra, hogy kaptunk lakást. A mai fiatalok mindehhez
amúgy is hozzájuthatnak. Nincs olyan utánpótlásképzés sem, mint a mi sportiskolai rendszerünk volt. Nem történik meg a tehetségek kiválasztása alkat szerint sem. Szoktam díjakat átadni, de a dobogós lányok, akiknek átnyújtom, sokszor csak a vállamig érnek. Holott nézzük már meg, hogy néznek ki ma egy világverseny döntősei! – sorolja a gondokat, hozzátéve, „az atlétika nem más, mint fizika”.
Kozák Lucára terelődik a szó, aki sportszerűségével érdemelte ki a világ figyelmét Tokióban. A 100 méteres gátfutás elődöntőjében bukott, ahogyan a jamaicai Yanique Thompson is. Kozák Luca, miután talpra állt, felsegítette a pályán fekvő társát.
– Sajnáltam Lucát. Szoktam neki írni a Facebookon. Gyors kislány, de kis termetű. Gondoljunk bele, mit kell tennie, ha jön vele szemben a 84 centiméteres gát. Nem átfut rajta, hanem fel kell ugrania hozzá, a súlypontját fel kell vinnie oda – így Balogh Györgyi.