– Magyarország több sportágban is szép eredményekkel büszkélkedhet – ott vannak például a vízi sportok. Mégis a labdarúgás áll a figyelem középpontjában. Vajon miért alakult így?
– Két fő ok miatt. Az egyik: a labdarúgás csapatsport, és a csapatsportok a kollektív identitás hordozói. A néző ilyenkor nem egy-egy sportolónak szurkol, hanem egy nagyobb közösséghez kapcsolódik. A másik ok történelmi: a labdarúgás ott válhatott önmagán túlmutató tényezővé, ahol nehezen összebékíthető ellentétek alakultak ki egy országon vagy nemzeten belül.
Történelmi sokkok
– A kezdet kezdetén például a magyar–osztrák ellentét volt ilyen tényező.
– A XIX. század végén még élénken élt a hazai köztudatban a 1848/49-es forradalom és szabadságharc leverésének emléke, így amikor a bécsi csapat 1897-ben, az első találkozón megérkezett Budapestre, több száz néző volt kíváncsi a pályán kibontakozó összecsapásra. Ennek tétje a magyar fél részéről a birodalmi hegemónia visszaszerzése volt – szimbolikus értelemben. E sajátos nemzeti nézőpontból nézve valamennyi, az osztrákok ellen játszott meccs visszavágási lehetőséget kínált és kínál Világosért és Aradért. És hogy nem belemagyarázásról van szó, azt jól mutatja, hogy egy magyar–osztrák mérkőzésre általában jóval több néző kíváncsi Budapesten, mint egy osztrák–magyarra Bécsben. A skót–angol és az angol–skót találkozók esetében pontosan ugyanez volt a helyzet.
– A későbbiekben mennyire egyértelmű a történelem és a sport összefüggése?
– Az első világháború utáni években komoly problémát jelentett a mérkőzéseket övező szurkolói agresszió. Már akkor is rendre összeverekedtek egymással a maguk csapatát buzdító rajongói táborok, sőt 1921 decemberében – egy MTK–Kispest-meccs után – az egyik néző egy bokszerrel leütötte a bírót. A labdarúgó-szövetség a biztonsági intézkedések szigorításával reagált, de a békét a társadalmi változások hozták meg: az 1921 végén megkötött Bethlen–Peyer-paktum nyomán konszolidálódott a belpolitika, csillapodott a közhangulat. A futballpályákon addig tartó erőszakhullámban tehát az a sokk mutatkozott meg, amelyet az első világháború elvesztése, Trianon, a vörösterror és a fehérterror okozott a társadalomban.