Decemberben a nemzetközi élet a szokásosnál jobban felbolydult. Továbbra is a Csendes-óceáni térség a világ legnagyobb válságövezete: Kína orosz segítséggel megpróbálja ellensúlyozni az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek, Nagy-Britanniának, Japánnak, Ausztráliának és néhány kisebb délkelet-ázsiai országnak a térségbeli törekvéseit, miközben gőzerővel fegyverkezik, és nyíltan hirdeti igényét nem csupán a közelében lévő szigetekre, hanem Tajvanra is.
Az afganisztáni vereség után az USA stratégiája átstrukturálódott. A helyi terroristaerők helyett a fő feladat a Kína elleni fellépés lett. Mivel mindkét oldal gyakorlatilag korlátlanul fegyverkezik, a diplomácia a háttérbe szorult.
Az Egyesült Államok második fő ellenségeként tekint Oroszországra. A Krím félsziget orosz elfoglalását, a kelet-ukrajnai polgárháborút Washington Moszkva céljaiként éli meg, és nyugati szövetségeseivel együtt rendkívül komoly támogatást nyújt – főleg katonailag – az ukrán vezetésnek.
Nyilvánvaló, hogy az ukrán gazdaság ugyanúgy nem működik, ahogy eddig sem. Naponta érkeznek információk arról, hogy a katonai, rendőri, titkosszolgálati vezetést az államfő lecseréli, ettől várva a helyzet javulását. A gazdasági, belpolitikai sikertelenségeket a kijevi vezetés hangos oroszellenességgel próbálja ellensúlyozni. Rendszeresen bejelentik, hogy Oroszország katonai csapást fog végrehajtani Ukrajnával szemben, ennek többször még a dátumát is megadták. E politikától várja Kijev a nyugati integrációját és felvételét az Európai Unióba, illetve a NATO-ba.
Véleményem szerint az orosz politikának nem lehet érdeke a katonai akció Ukrajnával szemben, mert ez Oroszországot még a mostani helyzeténél is jobban elszigetelné Nyugaton. Ugyanakkor az összes probléma ellenére, beleértve a diplomaták kölcsönös kiutasítását is, folyik a párbeszéd az Egyesült Államokkal. Az Egyesült Államok bejelentette, hogy orosz–ukrán háború esetén az Egyesült Államok gazdasági és politikai szankciókat alkalmazna, magyarul nem kerülne sor katonai összeütközésre a két nagyhatalom között.