Ha majd vége lesz a háborúnak, az ukránoknak újjá kell építeniük rommá lőtt országukat. Az oroszokat Európa kiközösíti, és a világpolitika egyik centruma helyett Kína oldalán, annak vazallusaként, páriaként folytathatják vegetálásukat. Még ha nyernek is kisebb területeket – lecsúsznak a közepes hatalmak szintjére. Gazdaságuk eddig is gyenge volt, csak az energiaexportnak köszönhette jelentőségét. Most Kínára lesznek utalva, a pénzügyi forrásokat, befektetéseket, a fejlett technológiát csak onnan várhatják, és csupán nukleáris arzenáljuk támasztja majd alá nemzetközi státuszukat. (Még az orosz hagyományos hadsereg ütőképességéhez fűzött legendák is szertefoszlottak – nem is beszélve a kiberhadviselésben való jártasságról.)
Egy fok
Európa a következő tíz-húsz évben energiabehozatalának diverzifikálásával és az ásványi energiákat helyettesítő megújuló- és atomenergia-termelés bővítésével lesz elfoglalva. Az orosz energiáról való lemondás komoly gazdasági áldozattal jár majd számára. Az orosz–ukrán háború nyertese Amerika lesz: palagázszállításainak megnövekedése, a haditechnikai szállítások és riválisai, Európa és Oroszország meggyengülése révén. Akinek eddig nem volt nyilvánvaló, hogy kinek az érdekében állt e háború kirobbantása, és negligálta az erre utaló jeleket, az most világosan láthatja.
De érdekes módon e háborúnak van még egy „kedvezményezettje”: az európai országok energiatermelésének diverzifikálása váratlan és nagyarányú, pozitív hozzájárulás lesz a globális klímapolitikához. A klímavédelem hosszú távú célja a globális hőmérséklet-emelkedés 1,5 Celsius-fok alatt tartása. A nemzetközi egyezmények ezt az úgynevezett „net zéró”-val, a rendkívül beruházásigényes „klímasemleges” gazdaságpolitikával kívánják elérni, közömbösítve a kibocsátott üvegházhatású gázokat és áttérve a megújuló energiákra. A nemzetközileg elfogadott cél a klímasemlegesség elérése 2050-re. A szél- és napenergiával termelt villamos energia mai kilencszázalékos arányának 2050-ben hetven százalékra kell emelkednie, hogy a világ 2050-re „klímasemleges” lehessen.