Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Az erdélyi Csíki-medence – a földrajzi elkülönülése miatt Csíkországként is emlegetett vidék, tulajdonképpen az egykori Csík vármegye területe – a három székely szentföld (latinul: Siculia Sancta) legnagyobbika. Az elnevezés arra utal, hogy e vidék lakói megmaradtak római katolikusnak.
Ide ugyanis nem ért el a reformáció, és nem volt olyan mértékű asszimiláció sem, mint amilyen Erdély más tájait jellemezte. Így sikerült megőrizni Szent István király hitét, valamint a Boldogasszony – vagyis Szűz Mária – tiszteletét.
E tájegység középkori templomait, egyházművészeti emlékeit és kulturális kincseit mutatja be Udvarhelyi Nándor könyve. Az igényes kiállítású – Mudrák Attila és Udvarhelyiné Hyross Amelita felvételeivel gazdagon illusztrált – munka összefoglalja a legszükségesebb földrajzi és történelmi ismereteket, majd kirándulásra hívja az olvasót.
A medence tíz, falképekkel ékes középkori templomát felkereső túra Csíksomlyóról indul – honnan máshonnan? Hisz e település Magyarország és Erdély egyik legnagyobb zarándokhelye, és évszázadokon át az itteni ferences kolostor segített a katolikus hit megtartásában, megerősítésében, terjesztésében. Sokak számára a Napba öltözött asszony, vagyis a Madonna-kegyszobor felkeresése a csíksomlyói búcsú elmaradhatatlan része.
A helyszínre érkező moldvai magyarok ugyanakkor sajátos elemmel egészítik ki a programot: pünkösdvasárnap hajnalban a Kis-Somlyó hegyen gyűlnek össze, és imádkozva, énekelve várják a felkelő napot, melyet – a látásromlás és retinasérülés elkerülése végett – kendőt át néznek. Meggyőződésük szerint a Szentlelket vagy Szűz Máriát pillanthatják meg benne.
Eme elfoglaltságban egyesek eleink nap- és holdkultuszának máig fennmaradt jeleit vélték felfedezni, mások – így Pócs Éva néprajzkutató és folklorista – rámutattak: a nap és a hold köszöntésére Európa-szerte akadnak keresztény példák, és semmilyen adat nem bizonyítja, hogy ez ősmagyar eredetű szokás volna…
Csíkrákoson viszont alighanem más a helyzet: a plébániatemplom külső falán látható – emberi alakokat, állatfigurákat, égitesteket ábrázoló – freskók értelmezése ugyan mind a mai napig megosztja a kutatókat, de Sisa Béla építész amellett érvel, hogy a táltos égi útjának állomásait mutatják be, vagyis az ősi magyar hitvilág emlékeit, amelyekhez hasonló sehol sem akad a Kárpát-medencében.
Aki további különleges festményeket kíván látni, jól teszi, ha Csíkszentmihály és Csíkdelne templomát is felkeresi. Csíkmenaság azonban még a különleges helyszínek közül is kiemelkedik: a Szeplőtelen fogantatás plébániatemplom festett szentélyében, a bordák között nemcsak a Szentháromság alakjait, valamint a négy evangélistát csodálhatja meg a látogató, de számos prófétát, továbbá nyolc női szentet is.
A kötet olyannyira meggyőzően mutatja be a legnagyobb székely szentföld egyházi emlékeit és kulturális kincseit, hogy mozgósító erővel bír: az olvasó kedvet kap, hogy maga is felkerekedjen, és megtekintse a fotókról már ismert épületeket és alakokat. És közben arról is meggyőződhet, igazolódik-e a könyv egyik központi állítása, miszerint Csík olyan hely, ahol a természet szépségeire fogékony és az Isten után sóvárgó lélek egyaránt gazdagodhat.
Borítókép: A ferences kegytemplom és kolostor Csíksomlyón, 2021. június 18-án (Fotó: MTVA/Molnár-Bernáth László)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.