Ezzel összevág az a nyilatkozat, amelyet a Budapest északkeleti peremén fekvő Csömör polgármestere, Fábri István tett a közelmúltban az egyik televíziós híradónak annak kapcsán, hogy – a regionális ivóvíz-távvezeték meghibásodása miatt – Fóton, Csömörön, Mogyoródon és Gödöllőn lajtos kocsikból biztosították az ivóvizet a lakosságnak. A polgármester szavaiból is kiderült: az agglomeráció közműhálózata nem bírja a terhelést, amelyet a fővárosból kiköltözők jelentenek.
És hogy a számok tükrében mit jelent mindez: Kocsis János Balázs tájékoztatása szerint 2005-ben 1,69 millióan laktak Budapesten, az agglomerációban – tehát a fővárosban és környékén – 2,42 millióan. Ez a szám 2021-re Budapest esetében 1,74 millióra, az agglomeráció esetében 2,61 millióra emelkedett.
De visszaadjuk a szót a fa árnyékába húzódott nagykovácsi hölgynek:
– A fél falu nyaral, vagyis nincs itthon, ennek ellenére a napokban is előfordult, hogy nem volt víz – mondja az asszony. – De felkészültem: nálam nemcsak nyáron, hanem télen is van szénsavmentes ásványvíz az étkezéshez, a mosdóban pedig néhány vödörnyi víz a tisztálkodáshoz és a toaletthez.
Néhány telekkel feljebb egy fiatal édesanya hasonló tapasztalatokról számol be: – Ha este fogy el a víz zuhanyzás vagy fürdés után, az a szerencsésebb eset, mert éjjel nincs szükségünk többre, és reggelre általában helyreáll a szolgáltatás. A vízmű egyébként lajtos kocsival szokott vizet hozni, de az a falu központjában, a Templom téren megáll. Úgyhogy mire elszakadok az öt gyerek mellől, autóba ülök, és leérek, jó eséllyel már el is ment.
A továbbiakban azt szerettük volna kipuhatolni, hogy a korlátozás okoz-e feszültséget a közösségen belül, elmélyítve bizonyos ellentéteket. Például: az őshonos nagykovácsiak nem okolják-e a nem őshonosakat, a medencével nem rendelkezők a medencéseket a korlátozás miatt? De úgy tűnik, ilyesmiről nincs szó: arról, hány úszómedencés ház vagy kert található a településen, az önkormányzatnak nincs adata, ami meg az őshonosak kontra betelepülők kérdést illeti:
– Való igaz, hogy a sváb többség, amely a nyolcvanas években jellemezte a falut, mára eltűnt, beolvadt a beköltözők közé. De Nagykovácsi esetében nem feltétlenül lehet őslakosokról beszélni: a második világháború után hatezer svábot telepítettek ki innen. A csehszlovák–magyar lakosságcsere során átköltöztetett felvidéki magyarok, valamint Heves megyei summások kerültek ide. Úgyhogy akik tősgyökeresnek vallják magukat, azok jó része csak egy-két évtizeddel korábban érkezett, mint az újonnan beköltözők – meséli a hely történetében szemlátomást igencsak járatos férfi, hozzátéve: a vízkorlátozás, a néhány órás vízhiány kellemetlen, de nagyobb problémáik is akadnak itt.
Kérésünkre meg is nevez kettőt. A település lakóinak negyede 18 év alatti, ami egyfelől örömteli, másfelől azt eredményezi, hogy a bölcsődében nem igazán lehet helyet kapni. Az önkormányzat két éven belül tervez eljutni oda, hogy a férőhely hiánya miatt egyetlen nagykovácsi gyereknek se kelljen más településre utaznia. A második: Nagykovácsi gyakorlatilag megtelt, és hogy ne nőjön tovább, jó volna elérni, hogy ne épüljenek új házak. Igaz, a jelenlegi vezetés elkötelezett abban, hogy további építési telkek kialakítására ne kerüljön sor.
Ami pedig a korábban elsajátított rutint és a jelenlegi korlátozás idején követett stratégiát illeti:
– Számos ásott, fúrt kút akad a településen. Aki teheti, annak vizét használhatja öntözéshez, a vécé leöntéséhez. Én meg ügyelek arra, hogy a spájzban mindig legyen néhány göngyöleg szénsavas, valamint szénsavmentes ásványvíz.
Szavait később megerősítik: az önkormányzat tájékoztatása szerint Nagykovácsi területén 2014 óta 135 kútra kértek és kaptak fennmaradási vagy üzemeltetési, használatbavételi engedélyt. Ezekben valószínűleg mára kevés víz maradhatott – ha egyáltalán. S amikor leereszkedünk a nagykovácsi hegyről, a forróság még tikkasztóbban telepszik ránk.
Borítókép: Nagykovácsi (Fotó: Havran Zoltán)