Nagyobb fővárosi temetőkben a látogatók szürke kőoszlopokra lehetnek figyelmesek a bejárat közelében. Első ránézésre emlékoszlopoknak tűnhetnek, de nem azok, hanem úgynevezett okosparcellakövek: valamennyi egy-egy QR-kódot tartalmaz. (A név az angol „quick response”, vagyis „gyors válasz” kifejezésből ered.) Miután az érdeklődő okostelefonnal leolvasta e kódot, készüléke képernyőjén megjelenik az adott temető térképe, továbbá némi böngésznivaló: képekkel és ábrákkal ellátott, szöveges felvilágosítás az ott nyugvó híres emberekről, jelentős személyiségekről, kiknek nyughelyei a Nemzeti Sírkert részét képezik.
Országszerte összesen mintegy hatezer védett sír található hétszáz temetkezési helyen. Ápolásuk és nyilvántartásuk mellett az is feladatunk, hogy – a lehető legmodernebb eszközökkel – bemutassuk őket az érdeklődőknek
– mondja Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete (Nöri) főigazgatója.
Ennek jegyében állították fel idén márciusban az ország első okosparcellakövét a keszthelyi temetőben. Májusban aztán hat fővárosi helyszínnel folytatódott a sor – immár az Új köztemetőben, a Farkasréti, az Óbudai, a Megyeri úti temetőkben, valamint a Fiumei úti sírkertben és a Salgótarjáni utcai zsidó temetőben várja egy-egy QR-kód az okostelefonnal érkezőket. A Nöri így szeretné elérni, hogy ne pusztán kegyeleti célból érkezett látogatók keressenek fel egy-egy sírkertet, hanem olyanok is, akik a történelem mementóit szeretnék megismerni. Adódik a kérdés: a „temetőturisták” felbukkanása vajon nem zavarja-e azokat, akik azért jöttek, hogy rendbe tegyék szeretteik nyughelyét, és elmondjanak felettük egy imát?