Bár a nemzeti fociválogatott is Telkibe jár edzőtáborozni, a Zsámbéki-medence kapujában fekvő „falu” – szociológiailag inkább Buda elővárosa – futballélete nem korlátozódik az MLSZ-re. Esténként, amikor elcsendesül az utca, az iskola előtti park műfüves pályáján zajlik az élet. Ide csak műfüves futballcipőben szabad felmenni, ilyenkor az utcai lábbelik a kerítéshálón kívül sorakoznak. Legalábbis eddig így volt.
Nemrég feltűnt egy róka, és felkapott egyet a márkásabb cipők közül, majd elfutott vele.
A cipő – ahogy a róka – örökre eltűnt. Ugyanezen a napon az egyik hegyoldalra kapaszkodó utcában rókacsapat korzózott, tisztes távolból méregették a pórázon sétáltatott kutyákat.
Egy környékbeli nyugdíjas hölgy, aki kiskutyája mellett főleg a teraszon babakocsiban szundikáló unokáját félti a rókáktól, megfigyelte, hogy a vadak milyen otthonosan járják végig a kutyamentes kerteket. Akad falubeli, aki a kerti hintaágyán találkozott elnyújtózó rókával, mások a macska táljából látták falatozni. A helybeliek Facebook-oldalain mindennaposak az élménybeszámolók ellopott papucsokról és kerti kesztyűkről, de Deltai Károly polgármester is számtalan rókás eseményről tud beszámolni. Látott már például ádáz párviadalt, amelyet róka vívott házi macskával.
A kandúrnak akkor épp szerencséje volt, a siheder rókát ki tudta pofozni az utcából, de egy felnőtt példánnyal szemben nem lett volna sok esélye.
– Nálunk két évvel ezelőtt tetőzött a rókabejelentési hullám, de amióta megjelent az aranysakál, érzékelhetően csökkent a számuk
– állítja a polgármester.
– Az évnek ebben az időszakában, amikor a fiatal, tapasztalatlan rókák elkezdik önálló életüket, csapatostul jönnek le a faluba. Sötétedés utáni portyáik főleg a „pestiek” körében keltenek riadalmat. Pedig elvben nem kell tőlük félni, hiszen az emberre nem jelentenek veszélyt. A Dunától nyugatra veszettségről sem hallott senki évtizedek óta. Ha Ukrajna felől olykor át is jön pár betegséget hordozó példány, levadásszák őket még a keleti végeken, mielőtt megfertőznék az egyébként is immunizált hazai rókanépességet
– fejti ki Deltai.
Ez utóbbi gondolatot támasztja alá Heltai Miklósnak, az MTA doktorának, a gödöllői MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet intézetvezetőjének véleménye is, amikor emlékeztet arra, hogy a veszettség elleni immunizációs program két évtizede zajlik, ennek köszönhetően az utóbbi hat-hét évben egyetlen esetről sem érkezett hír. Elismeri, hogy az utóbbi évtizedekben számottevően elszaporodtak a rókák hazánk területén, de ez biológiai szempontból alapvetően jó hír, mert életfeltételeik javulását jelzi.
A szakember nem is érti, ugyan miért zavar bárkit is, ha egy állatfaj nem óhajt kipusztulni. Az ideális rókalétszámra vonatkozó laikus kérdésünkre is az a válasza, hogy
az átlagemberek jelentős része tévesen gondolkodik úgy, hogy amelyik faj jelenléte őt személy szerint zavarja, annak ideális létszáma nulla, míg amelyik faj jelenlétét ugyanő kedvezőnek ítéli, abból lehet akármennyi.