Tinifilmek százai szólnak arról, hogy milyen buli egyetemistának lenni. Véget nem érő partizásról, párkeresési drámákról és némi, jövőjüket megalapozó tudásanyag összegyűjtéséről szól a négy főiskolai év. Ám a limonádék világába már nem fér bele, ez hogyan terheli a családi kasszát. Pedig a tandíj, a könyvek és lakhatás, illetve az élet költségei soha nem látott eladósodási válságot hoztak a tengerentúlon: 1,7 billió dollárra becsülik jelenleg az amerikai diákhitelek nagyságát, amely a 2030-as évekre hárombillióra nőhet.
Az amerikai szabályozás szerint a felsőoktatási intézmények meghatározhatják, hogy egy diák szociális helyzete alapján mennyi támogatásra jogosult.
Az állami egyetemeken a hallgató szövetségi ösztöndíjakra és támogatott kölcsönökre pályázhat, a magánintézményeken pedig az ott meghirdetett ösztöndíjakra.
Ha ezek nem fedezik a költségeket, akkor piaci alapon vehet fel hitelt. A szülők is kérhetnek hitelt kifejezetten gyerekük taníttatására. Az állami egyetemek költsége jóval alacsonyabb, mint a magánintézményeké.
Ha valaki az Ivy League egyik egyetemére szeretne bekerülni, akkor ötven-ötvenötezer dollár környéki tandíjra számíthat, illetve a lakhatási költségekkel együtt ennek duplájára.
Az átlagos összeg ennél alacsonyabb, mivel az állami egyetemek olcsóbban kínálnak diplomát, igaz, az oktatás színvonala, így a diploma értéke is jóval kisebb. Az amerikai Nemzeti Oktatási Statisztikai Központ szerint egy év a lakhatási és megélhetési költségekkel együtt több mint 35 ezer dollárba kerül az összes amerikai egyetem átlagát számolva.
Egy washingtoni kutatóközpont, a Bipartisan Policy Center számításai szerint 2007-ben még 642 milliárd dollárral tartozott 28 millió amerikai fiatal, ami 2020-ra 144 százalékkal 1,56 billióra nőtt. Ma 45 millió amerikai összesen 1,7 billió dollár diákhitellel rendelkezik. A hitelválság megoldásáról évek óta folyik a polémia a tengerentúlon.