Az Országházban 2019-ben rendezték meg A Mindszenty-per hetven év távlatából – Főpapi sorsok Kelet-Közép-Európában című nemzetközi konferenciát.
A nemrégiben megjelent kötetben az ott elhangzott előadások szerkesztett változatát olvashatjuk.
Az elmúlt kétezer évben folyamatosan érték támadások a kereszténységet. Mindszenty József bíboros – Esztergom érseke, Magyarország utolsó hercegprímása – a sztálini Szovjetunióból irányított kelet-európai egyházüldözés szimbolikus alakjává és a hűség példájává vált. Letartóztatták a nyilasok, börtönbe küldték a kommunisták.
A magyarországi helyzet kapcsán 1944-ben emlékirataiban azt írta, hogy Nyugatról és Keletről egyszerre szállt az ország fölé a barna és a vörös veszedelem. Az 56-os forradalom után tíz évig nem hagyhatta el a budapesti amerikai nagykövetség épületét.
A megszálló szovjet hadsereg támogatásával a kommunista párt az egyházakkal szemben megszorító, korlátozó intézkedéseket léptetett életbe. A hercegprímás és főpásztor társai közül többen tudatosan vállalták a rájuk váró üldöztetést. Rákosi Mátyás kijelentette: „Hogyha Mindszentyvel az egyház nem csinál valamit a legközelebbi hetekben, akkor majd csinálunk mi, és ha egyszer kézbe vesszük a fiatalembert, akkor Róma kapálózhat.”