– Elképzelhetőnek tartja, hogy némely kollégája azért indul ki meghökkentő helyzetből, hogy nagyobb publicitást kapjon?
– Igen, de nekünk nem ez volt a szándékunk.
– Az ELTE biológia szakán végzett. Hogyan lesz egy biológusból olyan kutató, aki játékelméleti modellekkel dolgozik?
– A diploma megszerzése előtt az ELTE Etológia Tanszékén dolgoztam, diplomámat Szathmáry Eörs témavezetésével szereztem, ekkor kezdtem el játékelmélettel foglalkozni. Mindig is az állati kommunikáció érdekelt. A kommunikáció őszinteségét matematikai eszközökkel, játékelméleti modellcsalád segítségével vizsgálom.
A játékelméletet közgazdászok dolgozták ki stratégiai problémák megoldására. Az állatok kommunikációjának meghatározó eleme az őszinteség, illetve bizonyos helyzetekben nem feltétlenül előnyös az őszinteség. Ez is egy stratégiai probléma.
Rengeteg példa ismert az állatvilágból megtévesztő jelzésekre fajok között és fajon belül. Klasszikus példa, amikor nem mérgező fajok mérgező fajok mintázatát utánozzák – lepkéknél, ízeltlábúaknál számos példa ismert erre. Ezeket a témákat hoztam át a Műegyetemre és a Társadalomtudományi Kutatóközpontba. Alapvetően a pletykakutatásba hívtak a kollégák, hogy ezt a munkát matematikai modellekkel segítsem.
– Itt is az őszinteség mértékére keresték a választ?
– Ez volt a cél. Azt mindenki érzi, tudja, hogy a pletyka nem mindig őszinte. A megtévesztő információkat akár felületességből, akár szándékosan adjuk tovább, például azért, hogy valakinek a rossz hírét keltsük. Azt gondoljuk, hogy a pletykának a csoporton – család, baráti kör, munkahelyi közösség – belüli kooperációnak, az együttműködés fenntartásában fontos szerepe van. A pletykával a csoporton belüli normaszegést és a normaszegőket nevesítik, beszélik ki. Az olyan rendszereket, amelyek az emberek múltbéli viselkedésén alapulnak, reputációs rendszereknek hívjuk, amelyekre léteznek matematikai modellek. A reputációs rendszerek fennmaradásához információáramlás kell – ennek egyik módja a pletyka. A modellekben viszont mindig azt feltételezik, hogy a pletyka őszinte, de tudjuk, hogy ez nem így van. Adódik a kérdés, hogy mikor és milyen feltételek esetén lesz őszinte a pletyka.
Egy korábbi cikkünkben arra vállalkoztunk, hogy olyan reputációs modellt készítsünk, amelyben megengedjük az őszintétlenséget. Az eredmény az lett, hogy a modellünk összeomlott, nem működött, miközben a társadalmi kommunikáció nagyon is működőképes marad a hazug pletykák ellenére is. Azaz valamit nem vettünk figyelembe. Hiányzott egy láncszem. A díjazott cikkünk ezt a hiányzó láncszemet találta meg.
– Hét ország tizenegy szerzőjéhez kötődik ez a tanulmány. Hogyan találtak egymásra?
– A hollandiai Leidenben 2019-ben rendezett szakmai tanácskozáson a pletyka őszinteségéről beszélgettünk. A sikeres találkozó után elhatároztuk, hogy közzétesszük az ott elhangzottakat. A cikkeinket közlő Philosophical Transactions of the Royal Society B folyóiratnak az a különlegessége, hogy csak különszámokat, tematikus összeállításokat jelentet meg. A koncepciókat meg kell pályáztatni. Az én javaslatomra mi is pályáztunk, és nyertünk, ami meglepett, mert csak titkon reméltem, hogy ilyen témára vevő lesz a lap. Különszámunk – az én szerkesztésemben – tavaly novemberben jelent meg.
– Hogyan építették be az őszintétlenséget a modellbe?
– Az emberek között létezik a kölcsönös függőség, egymásrautaltság jelensége. Számunkra fontos, hogy a rokonok, barátok sorsa jól alakuljon. Jól ismert az egy csónakban evezünk kifejezés. Ez azt jelenti, ahhoz, hogy sikert érjek el, érdekemben áll, hogy a másik is célba érjen. Ennek ellentéte a versengő helyzet, amikor vetélytársak vagyunk, amikor az az érdekem, hogy a másik minél rosszabbul teljesítsen. Mi azt tettük, hogy a pletykamodellbe beemeltük a versengő, illetve a kölcsönös függőségi helyzetet.