Vannak a magyarban ilyen szavak. Ilyen nagyon mélyről, nagyon messzi időkből előtörő, ősi szavak, mint például az elemózsia. Fel is ütött Rezeda Kázmér mindenféle szótárakat az utánanézés végett, és ez felelt meg legjobban ízlésének: „Elemózsia: Forrása ugyanaz, mint alamizsna szavunké, tehát a latin eleemosyna (‘könyöradomány’), amely a görög eleémoszüné, azaz ‘könyörület’ (eleeó a.m. ‘megszán’) megfelelője. Korábbi elemózsina alakjából az n kiesett, ez az eklézsia, litánia, parókia s hasonló szavak végződésének analógiás hatásával magyarázható. Mai jelentése feltehetőleg a régi diáknyelvben alakult ki.”
– Stimmel – gondolta Rezeda Kázmér, csak azt nem tudta, miért. – De az is biztos, hogy az elemózsia mellé az útra kelés dukál. Elemózsiát akkor csomagolunk magunknak, ha elmegyünk, valahová messzire, és még abban sem vagyunk biztosak, hogy hazatérünk valaha.
Rezeda Kázmér például kedves barátjától, Érpataki-Csobogó Petrusztól hallotta az elemózsia kifejezést, méghozzá ebben az összefüggésben: Azt mesélte Érpataki-Csobogó Petrusz, hogy van neki egy kicsike virágoskertje, amelyet a nagy kerten belül gondoz, szenvedéllyel. Tulipánok, rózsák, kardvirágok, szarkalábak, miegyebek, a magyar népdalkincs teljes virágnyelve ott volt abban a kiskertben. (Ha az óvodások és az óvó nénik egyszer megtudnák, hogy mit is énekelnek akkor, amikor azt éneklik, hogy „cifra palota, zöld az ablaka, gyere ki te tubarózsa, vár a viola”, akkor nagyon elszégyellenék magukat, az apukák pedig még pofozkodnának is…)
A baj ott kezdődött, hogy volt a háznál két labrador is. Na most, a virágoskert és a labrador nem kompatibilis egymással, főleg, ha a labrador kettő. Mindennap feldúlták Petrusz virágoskertjét azok a bestiák. És Petrusz akkor azt a remek tanácsot kapta valakitől, hogy vegye körbe kedves virágait villanypásztorral.
Így lett. Érpataki-Csobogó megelégedéssel vette szemügyre az elkészült védvonalat, majd elindult munkába. Míg odavolt, a következő dolgok történtek: a villanypásztor megcsapta a gyerekeket, Érpataki-Csobogó feleségét, a bejárónőt, és úgy délután fél öt körül Érpataki-Csobogó drága anyósát. Viszont a labradorok ügyesen átlépték, és szétdúlták a kertet. Érpataki-Csobogó öt körül ért haza, s – miképpen fogalmazott – a hangulatból azonnal világossá vált számára, hogy kis batyuba elemózsiát kötve el kell hagyja a családi fészket. Na, hát így függ össze az elemózsia és az útra kelés.
Idáig jutott gondolataiban Rezeda Kázmér, amikor hirtelen nagyon leesett a vérrétesszintje, és elhaló hangon be kellett szólnia a konyhába: – Erzsikém, lelkem, azokból a rétesekből párat, ha kérhetem, és koncentráljunk a túrósokra…
És Erzsike azokra koncentrált, és Rezeda Kázmér, szinte a legutolsó pillanatban, valahogy visszatornázta a vérrétesszintjét.
És akkor lassacskán eljött a délután, és úgy öt óra körül Rezeda Kázmér elindult, hogy elejtse végre a gímbikáját. Harmadik nap óta először, legelőször tényleg zengett az erdő, tényleg bőgtek a bikák – odaát, a román oldalon.