A 2008-as pénzügyi válság kezdete után nem sokkal egy Satoshi Nakamoto felhasználónevű – egyébként máig ismeretlen – személy vagy csoport kifejlesztett egy olyan szoftvert, környezetet, pénzügyi eszközt, mely nem függ semmilyen állami szervtől, például a jegybankoktól.
Az eszköz kezdetben annak a kezébe – tárhelyére, digitális tárcájába – vándorolt, aki saját számítógépének erőforrásait különböző bonyolult matematikai számítások elvégzésére irányította, és az eszközt („pénzt”) a számítások elvégzésének jutalmául kapta meg. Ez volt a bitcoin, a világ első széles körben elterjedt kriptovalutája. Az idők folyamán egyre kevesebb számítás elvégzésére volt lehetőség, a kiadható bitcoinok száma végessé vált, viszonyított értékük így megnőtt.
A bitcoin árfolyama akkor lőtt igazán ki, amikor a felhasználók kereskedni is elkezdtek vele. Létrejöttek erre szakosodott szolgáltatók – az FTX-hez hasonló „tőzsdék” –, illetve szerencselovagok, technológiai vállalkozók mind beálltak a bitcoin vagy a piacon megjelenő, a bitcoinnál nagyobb kezdeti hasznokat ígérő versenytársak (például az ethereum) mögé.
A kriptovaluták könyvelési és adatvédelmi felfogása nagyban eltér a hagyományos pénzforgalmi rendszerekétől, a rendszer felépítésében is más. Teljes mértékben decentralizált, egy „hivatalos” – azaz a résztvevők többsége szerint annak elfogadott és visszaigazolt, hitelesített – történetiség, az úgynevezett blokklánc alapján működik.
A blokklánc az elvégzett számításokról, a kiosztott pénzeszközökről, illetve a tranzakciókról is tartalmaz információkat, „történésenként” egy-egy blokkot. A banki tranzakciókkal szemben tehát a pénzmozgásnak nyilvános nyoma van, azonban a visszakereshető részletek között egyedül a pénzmozgás időpillanata és a küldött/fogadott összeg szerepel: a fogadók kiléte hatékony algoritmusokkal titkosítva marad.
Elmondható, hogy ha a pénzmozgás érintettjei maguk nem közlik, hogy a tranzakció megtörtént, azonosságuk nem állapítható meg. Ez a megoldás támogatói szerint jóval nagyobb biztonságot, bizonyos szempontból áttekinthetőbb és transzparensebb működést eredményez a banktitok fogalmával gyakran visszaélő hagyományos pénzintézetek gyakorlatával szemben.
Tény azonban az is, hogy ilyen elméleti keretekkel a szervezett bűnözés összes ága is kényelmes lehetőséget kapott a kezébe a kifizetések lebonyolításához.
Az Europol egy 2020-as tanulmánya szerint növekszik a szervezett bűnözői körök által kriptovalutában lebonyolított tranzakciók mennyisége, illetve a mozgó összegek is egyre nagyobbak. Ugyanakkor a nagy árfolyam-ingadozások az elkövetőket és megrendelőket is eltántorítják: a bitcoin és hasonló megoldások alkalmazása arányaiban a bevált módszerekhez – például a készpénzhez – képest továbbra is viszonylag alacsony.