Képzeljük el a középiskolás diákot, aki házi dolgozatot ír XIV. Lajos öröksége címmel. Mivel nem szeretne túl sokáig foglalkozni a szöveg megírásával, úgy dönt, hogy a Wikipédia (azaz a szabad enciklopédiának nevezett weboldalrendszer) szócikkeit fogja használni az uralkodóról, Richelieu bíborosról és a harmincéves háborúról. A dolgozat így egy óra ráfordításával elkészül, másnap be is lehet adni. A tanárnő azonban gyengébb értékelést ad a vártnál, kritizálja a munkát. Az ok: diáktól szokatlan szóhasználat, túl könyvízű megfogalmazás.

A Covid és a vég
– Ma már nagyon sokféle információs forrást alkalmaznak a diákok – mondja el Fábián Bertalan középiskolai tanár. – Számos jó minőségű oktatási célra készített segédanyag van az interneten, érettségi tételek, YouTube-videók. Fogalmazások, házi dolgozatok, az érettségire gyakorló esszék megírásánál nem javasolják az iskolák a Wikipédia használatát, mivel hiába találni ott sok fontos információt, forrásuk nem rögzített, nem vissza-ellenőrizhető. A Covid-időszak feldúsította a tananyagok dömpingjét a világhálón, így döbbenetes tapasztalat, hogy a Wikipédia kezd háttérbe szorulni a frissen elérhető, szöveggyártásra használható szoftverek, nyelvi modellek mellett. A mai középiskolás fiatal tehát már nem a Wikipédián keres rá egy szócikkre, mint öt vagy hat éve, hanem bepötyögi a ChatGPT megfelelő mezőjébe a kérdését, a kapott anyaggal pedig már úgy sáfárkodik, ahogyan tud.
Heltai János Imre egyetemi tanár azt teszi hozzá, hogy tanárként ő kiindulópontnak tekinti a Wikipédia anyagait, ha épp gyorsan kell keresnie. Mivel tudományos dolgozatban, kutatási alapként nem fogadják el az itt található szócikkeket, a diákok szintén csak iránytűként, kiegészítőként használhatják az enciklopédiát. Egy félév során tíz–harminc dolgozat kerül Heltaihoz, aki elsőtől ötödik évfolyamig tanítja a hallgatókat. A diákok jó része a középiskolás időkből hozza magával a gyakorlott Wikipédia-használatot, hiába hívják fel sokak figyelmét a cég problémás gyakorlatára. Legtöbbször az önkényes irányelvek miatt előforduló ellenőrizhetetlen forrásokra, a szerzői jogi gondokra, illetve a pontatlan adatközlésre figyelmeztetnek a tanárok.