Két, 1992-ben elkövetett gyilkosság miatt július 19-én Matteo Messina Denarót, a szicíliai Cosa Nostra nevű maffiaszervezet vezérét életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. A férfi után hatalmas hajtóvadászat indult a 90-es években, mintegy három évtizeden át üldözték, egészen idén januárig, amikor Palermóban őrizetbe vették. Denaro egy kórházban tartózkodott, orvosi vizsgálatra várakozott, mikor odament hozzá egy rendőr, hogy igazoltassa. Egy ideje már terjedtek a híresztelések arról, hogy a maffiavezér beteg lehet, a nyomozók sorra vizsgálták át az egészségügyi adatbázisokat, hogy Denaro nyomára bukkanjanak.

A szicíliai maffia utolsó keresztapáját fogták el
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök Twitteren azt írta, az állam győzelmet aratott a maffiák felett – utalva arra, állami kérdés volt Denaro elfogása. Szakértők ugyanis úgy látják, Olaszország jövőbeni pénzügyi helyzete jelentősen függ az uniós pénzektől, és nem engedheti meg magának, hogy a bűnözői gazdaság átvegye az uralmat – annak ellenére sem, hogy minden bizonnyal napjainkban is vannak a maffiahálózatoknak képviselői az olasz politikában.
A Cosa Nostra-tagok kezeihez több mint kétszáz halálos áldozat vére tapad.
A listán olyan nevek találhatók, mint Salvo Lima kereszténydemokrata politikus, Palermo korábbi polgármestere, Ignazio Salvo olasz üzletember, de sorra tűnnek fel az ügyvédek, bírók, ügyészek és rendőrök, valamint hozzátartozóik nevei. Róma nem véletlenül haragudott a Cosa Nostrára, áldozatul estek ártatlanok is. 1993. július 27-én öten vesztették életüket, amikor este Milánó közterületén autóba rejtett pokolgépet robbantottak fel. Az áldozatok között tűzoltók és egy hajléktalan marokkói bevándorló is volt. 2006 augusztusában pedig egy palermói nyugdíjast öltek meg véletlenül, mert összetévesztették Bartolomeo Spatola rendőrfőnökkel – a férfival végül szeptemberben végeztek. Ám a szicíliai maffia összes akciója közül kettő vert fel nagy port, melyek miatt Denarót is üldözték.

Giovanni Falcone bíró és felesége, Francesca Morvillo, valamint háromtagú rendőri kíséretük 1992. május 23-án, nem sokkal délután hat óra előtt vesztették életüket pokolgépes merényletben Capaci városában. Ötszáz kilogramm TNT-bomba robbant fel alattuk, amikor autójukkal a városon áthaladó E90-es jelzésű, a palermói repülőtérre vezető út capaci csomópontjához értek. Az autóút mellett már egy emlékmű áll, felsorolva az áldozatok neveit. A merényletnek amiatt is hamar híre ment, hogy Francesca Morvillo Olaszország első női bírói között írta be nevét a történelembe, emellett ő volt az első olyan olasz női bíró, aki gyilkosság áldozata lett. Két hónappal később újabb merénylet rázta meg Szicíliát: 1992. július 19-én az 52 éves Paolo Borsellino bíró és öt főből álló rendőri kísérete volt a célpont, két perccel délután öt óra előtt vesztették életüket. Borsellino és kísérete halálát száz kilogrammnyi TNT-bomba okozta, melyet Fiat 126 típusú autójukban rejtettek el.
Falcone és Borsellino amellett, hogy jó barátságot ápoltak, a szicíliai maffiaellenes háború vezéralakjai voltak – mindketten az ügyészek táborát erősítették az 1963-ban létrejött olasz maffiaellenes bizottságban.
Az ellenük elkövetett pokolgépes merényletek hatalmas tüntetésekhez vezettek Palermo megyében, emellett egyre nagyobb hatósági figyelem hárult a Cosa Nostrára is: Szicíliába katonákat vezényelt ki az olasz vezetés, Palermo főügyésze, Pietro Giammanco pedig lemondott a tisztségéről.