,,Árbenz szabad választáson lett elnök. Milyen jogon segíthetünk
megdönteni a kormányát és elmozdítani a hivatalából?”
David Phillips CIA-tiszt
Guatemalában 1898 és 1944 között a brutálisnak mondható munkaügyi viszonyokat rendőrállammal lehetett fenntartani, az Egyesült Államok által lefizetett diktátorok sorának jóváhagyásával. De 1944 nyarán népfölkeléssel sikerült leváltani Jorge Ubico diktátort, a hatalmat pedig junta vette át Jacobo Árbenz vezetésével. 1944 októberében – amikor Magyarországon a nyilasok vették át a hatalmat – Guatemalában demokratikus választásokat írtak ki. Így létre jött létre 1945 márciusában a Juan José Arévalo filozófiaprofesszor vezette kormány, amely reformokkal rendezte a munkások lakhatását, iskolákat, kórházakat épített. Arévalo államfelfogása a polgári szabadságjogokra épült, a kommunizmust pedig határozottan elvetette.
Egy független, szuverén állam alapjait igyekezett lerakni, amit talán a magyar illiberális demokráciával állíthatnánk párhuzamba.
Arévalo és országa helyzetét nagyon megnehezítette a ,,jenki imperializmus”, amely nem állt készen pozícióinak feladására. A Monroe-doktrína (1823) lényegét a térség erőforrásaihoz és piacaihoz való korlátlan amerikai hozzáférés jelentette. Latin-Amerikát az amerikai nagyvállaltok kezdték bekebelezni, közülük is a legnagyobb étvágyú a United Fruit Company (UFCO) volt. Az alapvetően banánt forgalmazó multi Közép-Amerikában 1,5 millió hold földterülettel rendelkezett, Guatemalában közel 500 ezerrel, de ezen kívül vasútépítéssel, távíróvonal-építéssel is foglalkozott. Monopóliuma volt a villamos energiára, és stratégiailag fontos Karib-tengeri kikötő is tulajdonában állt, de beépült a közigazgatásba is. Hatalmas nyereséget termelt, kézben tartva a különböző diktátorok által uralt banánköztársaságokat. Az UFCO profitját az is növelte, hogy a munkások életszínvonalát heti hét munkanappal alacsony szinten tartották, nem pénzzel, hanem kuponokkal fizették őket, a maja őslakosokat pedig ingyen dolgoztatták az ültetvényeken. Ezt a modern rabszolgatartó rendszert csak a helyi hadseregnek adott kiváltságokkal tudták fenntartani. Guatemalában 1950-re az UFCO éves bevétele 65 millió dollár volt, kétszer annyi, mint a kormányé.