Milyen ma egy álomlakás? Milyen ma lakni? Vajon igaz-e még, hogy a lakozás maga a létezés formája, ahogy Heidegger állítja? Ma, amikor képeken látott álomlakások bűvöletében élünk, és szinte teljesen a négy fal közé tervezzük magunkat, a külső csak díszlet, amelyet egy ablakon keresztül látunk. A kint és a bent viszonya megváltozott, a fűtött lakótérből ma már nem lépnénk ki, ha lehet – a külső világ idézete az erkély maradt. Leginkább ez a gondolkodásmód jellemzi épülő lakóparkjainkat is. Álomba ringató, aztán sokszor mégis megdöbbentő helyzetkép. A forgatható látványtervek, a kis videók az eladási oldalakon mind a becsomagolt realitás hívogató díszletei. De mi a valóság?
Ma Budapesten újra dübörög a lakóparképítési láz, amelynek jelentősebb megnyilvánulásai a Duna menti rozsdaövezetekre tehetők. Északon és délen is épülnek jelentős lakóterületi fejlesztések. Északon a Marina Part beépítéseinek három új üteme egyenként két-háromszáz lakással, az Árpád híd melletti Agora, Óbudán pedig a Waterfront City, amely ütemenként szintén két-háromszázas lakásszámmal épül ugyancsak három ütemben. Délen is mindkét parton folyik a munka, a ferencvárosi Vágóhíd menti területek épülnek be, sűrűsödnek elképesztő tempóban. A Metrodom City Home 1500, az Allure Residences ötszáz, a Lenhossék Garden 150, az Akadémia Garden háromszáz lakással – ez összesen néhány tömbre vetítve 2500 lakás. A budai parton pedig kissé délebbre dübörögnek a daruk, épül a BudaPart 1800 lakással, majd mögötte egészen a Savoya Parkig sorakoznak az Elite hétszáz, a Bolero kilencszáz, a Budai Walzer 260 és társai szintén háromszáz körüli lakásszámokkal.
Mit jelent ez? Háromszáz lakás átlagosan két fővel szorozva hatszáz ember, ötezer lakás tízezer ember – egy kisváros, iskolákkal, óvodákkal, önkormányzattal… Van-e tudatos tervezés e létesítmények mögött, vagy az önkormányzattól várják az alapfokú szolgáltatások meglétét? Vajon az adott önkormányzat tud-e, akar-e rá fejleszteni? Vajon a létező központi területek és infrastruktúrák bírják-e majd a terhelést?