Kórtörténelem mágikus hóhérokkal
A különböző betegségek kezdetektől fogva arra ösztönözték az orvosokat, hogy saját egészségüket, testi épségüket is védjék. Amikor világossá vált, hogy a fertőző betegségek hogyan terjednek, a vizsgáló orvosok egészségének megőrzése érdekében megjelentek a ma használatos maszkok, kesztyűk, arcvédők első típusai a XX. század első évtizedeiben – olvasható az Orvostörténeti Múzeum munkatársai által idén tavasszal indított, az elmúlt évezred járványait feldolgozó blogjában. A kesztyűk és a maszkok használata elsősorban a sebészeti fertőzések megelőzését segítette, de a fertőző betegségek közül például a cseppfertőzéssel terjedő tbc elleni védekezésben is fontos szerepet kaptak. Érdekes azonban, hogy eleinte nem az orvosok, hanem a betegek részére tették kötelezővé a maszk viselését. Úgy vélték ugyanis, hogy az orvos által hordott maszk a betegben azt az érzést keltheti, mintha az orvos félne a betegségtől.
A régi nevén bélpoklosságként is emlegetett lepra kórokozója a Mycobacterium leprae, mely legjellemzőbb megjelenési formájában a végtagok és az arc csonkulását okozza. Scheffer Krisztina szerint az eddig ismert legkorábbi megbetegedést a mai Abony közelében ötezer-hétszáz évvel ezelőtt élt emberek maradványain mutatták ki. A kora középkorra pusztító járvánnyá váló lepra európai elterjedésében nagy szerepet játszottak a keresztes hadjáratok: az egész kontinensen átvonuló hadak fertőzöttek tömegeit hagyták maguk után. Mivel a betegség gyógyíthatatlan volt, a betegek izolációjával próbálták megakadályozni a fertőzés terjedését. Településeken kívül, elzárt helyeken lepramenhelyeket hoztak létre. A kitaszítottak a telepeket engedéllyel, megkülönböztető jelzéseket – kereplőt, csengőt – használva hagyhatták el.
A gyógyhóhérokról szóló anyagban Magyar László András arról ír, hogy az Európa-szerte, így hazánkban is elterjedt hiedelmek szerint a hóhérok mágikus gyógyító erővel is rendelkeztek. Németországban a XVIII. században a hóhér pallosát a tüdőbetegek mellkasára fektették, hátha meggyógyulnak tőle, az akasztáshoz használt kötelet pedig torokgyík ellen alkalmazták. Brandenburgban a hóhér tenyeréből megivott vízzel próbálták gyógyítani az epilepsziát vagy a némaságot. A pallosból másutt patkószöget gyártottak, amely a lovak sebességét volt hivatott növelni, vagy tükröt csiszoltak belőle, amelybe belenézve a beteg szemgyulladása gyógyult meg. A hóhér sok helyütt gyógyfű-árusítással is foglalkozott, továbbá gyakran áldozata ruháit, sőt bizonyos testrészeit is eladta, ezekkel ugyanis a korabeli néphit szerint gyógyító vagy szerelmi varázslást lehetett űzni. Kemény János emlékirataiból tudjuk, hogy Bethlen Gábor fejedelem vízkórját a lőcsei hóhérral próbálta gyógyíttatni.