Már többször írtunk arról, hogy az Adriai-tenger nem csupán a parányok élőhelye, hanem a világóceán néhány különösen híres óriásának is a hazája.

Végre kiderült a hosszú élet titka
A 101 éves táplálkozási szakértő elárulta.
Már többször írtunk arról, hogy az Adriai-tenger nem csupán a parányok élőhelye, hanem a világóceán néhány különösen híres óriásának is a hazája.
Ennek igazságát legjobban a közelmúlt dokumentált megfigyelései bizonyítják; az elmúlt egy-két évben barázdásbálnákat, nagy ámbrásceteket, valamint egy rendkívül ritka mélyvízi óriásmedúzát is láttak Horvátország adriai partvidékén. Ezek az észlelések most egy újabb különlegessel gyarapodtak.
Hatalmas árnyak bontakoztak ki a nagy kékségben
Különösen ritka szerencséje volt annak a hatfős búvárcsapatnak, akik augusztus 23-án, vasárnap, a dalmáciai Sibeniktől jó húsz kilométerre délre fekvő tengerparti község, Rogoznica térségében merültek.
A tömegturizmustól legnagyobb részt elkerült kis településnek különösen szép és háborítatlan a partvidéke, ami ideális terepnek számít a búvárok számára az Adriai-tenger élővilágának felfedezéséhez.
Tijana Nikolic és barátai szabadtüdővel merültek a mély és kristálytiszta vízben, amikor két hatalmas árnyra figyeltek fel.
A nagy kékségből kettő megtermett óriás ördögrája sziluettje bontakozott ki, amelyek egymás körül keringve lassan köröztek. A körülbelül három méter széles ráják cseppet sem ijedtek meg a búvároktól, sőt kíváncsian Nikolic és társai felé úsztak.
Nikolic Tijana beszámolója szerint bő fél óráig élvezhették a két békés óriás társaságát, amelyek ezután a búvároktól eltávolodva eltűntek a mélységben.
Az Adriai-tengerből összesen 34 porcoshal-féle (Elasmobranchii) ismert, amelyek közül 26 a cápaalakúak (Selachiiformes) nyolc faj pedig a rájaalakúak (Rajiformes) közé sorolható.
Az Adriai-tenger, sőt, az egész mediterrán medence legnagyobb testű rája faja, az óriás ördögrája azonban az életmódja miatt a Földközi-tenger legritkábban megpillantható élőlényei közé tartozik, ezért is
tekinthetik magukat különösen szerencsésnek az óriásokat megpillantó horvát búvárok.
Nyílttengeri életmódot folytató békés óriások
Az Adriai-tengerben is honos óriás ördögrája (Mobula mobular) a világóceán második legnagyobb rájaféléje, amelyet méretben csak az indopacifikus, valamint az atlanti régió trópusi vizeiben élő nagy mantarája (Manta/Mobula birostris) múl felül, a maga 7-9 méteres maximális úszófesztávolságával.
Az óriás ördögrája kifejlett példányainak a kiszélesedett mellúszók között mért maximális szélessége 5,2 méter, és ezzel a mérettel az óriás ördögráját méltán tartják számon a világtenger legnagyobb rájái között.
Az óriás ördögráják elsődleges előfordulási területe a Földközi-tenger, ezen belül is elsősorban a keleti, az úgynevezett levantei nagymedence vizeiben bukkannak fel a leggyakrabban.
Az egyik legfontosabb mediterrán radiánspontjuknak a Szicília, Málta, valamint a tunéziai partvidék által határolt terület számít, de a Jón-tengerben, az Égei-tenger vizein, valamint Ciprus és Kréta között, sőt, az Adriai-tengerben is előfordulnak. Az, hogy csak nagyon ritkán láthatók, elsősorban az életmódjukra vezethető vissza.
A nagy ördögráják ugyanis a partoktól távoli mélyvizeket kedvelik, és a nyílttengeri térségből csak kivételes ritkasággal keresik fel a partközeli sekélyebb vizeket.
A plankton-szűrögető életmódot folytató óriások nappal leggyakrabban közvetlenül a felszín alatt úszva, illetve ettől számítva 50 méteres mélységig keresik zsákmányukat, ami legnagyobb részt kicsiny pelágikus rákokból és apró rajhalakból áll.
Az óriás ördögrája – a jeladós megfigyelések szerint –gyakran lemerül a szürkületi zóna 500-600 méteres mélységeibe is, azonban ezekben a merülésekben a tengerbiológusok nem tapasztaltak semmi olyan napszaki periociditást, mint más, a felszín illetve a nagyobb mélységek között vándorló fajoknál.
Ötven százalékkal is csökkenhet a mediterrán populáció
A nagy ördögráják többnyire elkerülik a 20 Celsius foknál tartósan hűvösebb felszíni vizeket. A jeladóval felszerelt példányok vándorlását tanulmányozva megállapították, hogy nagy távokat tesznek meg, meghatározott tengerrészek között migrálva. Igen gyakran párosával, vagy három-öt példányból álló kisebb csoportba verődve vándorolnak, azonban időnként ennél jóval nagyobb, 15-20 egyedből álló kongregációikat is megfigyelték már.
Az óriás ördögrája veszélyeztetett fajnak számít; a Földközi-tengeren elsősorban az erős hajóforgalom, valamint a halászat veszélyezteti a populációt. A szakértők nem túl optimisták, azt prognosztizálják, hogy az óriás ördögráják állománya 50 százalékkal fog csökkenni a Földközi-tengeren, a következő hat évtized során.
A faj veszélyeztetettségét növeli az óriás ördögráják szaporodásbiológiája is, ugyanis az ál-elevenszülő faj nőstényei többnyire csupán egyetlen ivadéknak adnak életet, és az ivarérettségüket is viszonylag későn 6-7 éves korukban érik el.
A 101 éves táplálkozási szakértő elárulta.
A nyári menük kihagyhatatlan eleme, amit sajnos nagyon könnyű elrontani.
Sokan nem figyelnek rá, pedig ezen az apróságon múlik a hűtő élettartama.
Kimagozza a dinnyét evés előtt, vagy a magokkal együtt eszi meg?
Ilyet még nem látott: extrém takarító segített egy depressziós férfin Székesfehérváron
Kiderült Zelenszkij ördögi terve
Váratlan fordulat: Samantha visszatért a Szex és New York folytatásában
Amerika meggondolta magát: mégis átadja a NATO egyik legerősebb tagjának a csúcsvadászgépét – áttörés az F-35-nél
Böde Daniéknak megint nem sikerült, még pont jókor jött a pofon
Besokalltak a magyarok az Adriától, ismét a Balatont választják Horvátország helyett – ez áll a háttérben
Bayer Zsolt: Zsírban oldódó hősök
Távozókat jelentett be a Kazincbarcika, Varga József is köztük van
A magyar teniszező drámája eltörpül Carlos Alcaraz meccse mellett Wimbledonban
A nárcisztikus pszichopata Magyar Péter a Voks2025 után a pride-al újabb találatot kapott
Itt a bejelentés az orosz-ukrán háború végéről
Nincs megállás, tovább csökkennek az üzemanyagárak
A 101 éves táplálkozási szakértő elárulta.
A nyári menük kihagyhatatlan eleme, amit sajnos nagyon könnyű elrontani.
Sokan nem figyelnek rá, pedig ezen az apróságon múlik a hűtő élettartama.
Kimagozza a dinnyét evés előtt, vagy a magokkal együtt eszi meg?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.