Semmi kommersz! – Igazi pálinka csak tiszta cefréből készülhet

Valódi pálinka, valódi hozzáértést igényel, de csak így érdemes neki kezdeni, az eredmény pedig magért beszél.

Forrás: MW2020. 10. 09. 10:20
Fotó: Vincze Péter Forrás: FLICKR
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Itt az ősz, a betakarítás közepén-végén járunk. Most érnek be a késő nyári cefrék, míg egy sor pálinkafajtához ilyenkor gyűjtik a kertekben az alapanyagot. Félrekezelt, vagy eleve rossz gyümölcscefréből, törkölyből nem készülhet jó pálinka párlat.

A pálinka milyensége mindig az alapanyagnál kezdődik. Régi szokás volt, hogy a hullott gyümölcsöt szedték össze a földről, és egyből a fák alatti hordókba dobták mosatlanul, a legtöbbször némileg rothadtan, penészesen és nem ritkán földdel szennyezetten. Meg is lett az eredménye: ezek a pálinkának aligha nevezhető párlatok szinte ihatatlanok – büdösek, mindenféle nem oda illő vegyülettel szennyezettek – lettek.

A pálinka ízében hordoz minden hozzáértést és gondoskodást – rossz esetben pedig azok hiányát
Fotó: Asztalos Csaba / FLICKR

A jó pálinkához a cefrét gondosan elő kell készíteni. Minden, a hordóba kerülő termést szükséges megmosni, a penészes részeket kivágni, sokszor érdemes aprítani, s a magházat, a magvakat eltávolítani belőle. A cefre akkor a legjobb – tehát keletkezik benne a legtöbb alkohol, zamatanyag –, ha olyan, mint a sűrű massza, gyümölcsfőzelék.

Sokan kerti ágaprítót használnak a keményebb alma, körte, birs darabolására, majd amikor már félig megérett a cefre, erős, motoros fúróba fogott keverőeszközzel törik még apróbbra. A lényeg, hogy minél kisebbek legyenek a gyümölcsdarabok, így ugyanis az élesztőgombák a legnagyobb felületen érintkeznek velük: gyorsul az érés, a cefre kevesebb zamat- és ízanyagot veszít, kisebb az esélye a kellemetlen folyamatok kialakulásának. (A magozás sokszor azért is szükséges, mert azokból mérgek oldódhatnak ki, például a kajszi cianidtartalma.)

Az élesztőzést sokan elítélik, mert régen a sima, kelt tésztához való, de túl sok élesztőt használták, s bizony, a pálinkának ilyenkor jellegzetes élesztőíze lett. Csakhogy a boltokban lehet kimondottan a gyümölcscefrézéshez használható fajélesztőket kapni. Ezek adagolása ajánlott, mert gyorsan felszaporodnak, így a gyümölccsel bekerülő vadélesztőket elnyomják. Ez a must/bor esetéhez hasonló előnnyel jár.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Orbán: A nagy dolgok gondolatai nem csak Budapesten születnek

Miközben az ország fontos átalakuláson megy keresztül, a tartós dolgok gondolata nem csak Budapesten születik meg, ennek egyik iskolapéldája a szabad pálinkafőzés megteremtésének lehetősége – jelentette ki Orbán Viktor vasárnap a Zala megyei Becsehelyen.

A kormányfő a magyarországi szabad pálinkafőzés tízéves évfordulóját ünneplő rendezvényen beszélt arról, hogy ennek a gondolata vidéken született meg 2010-ben, amikor „kétharmados alkotmányos forradalommal lehetőséget adtunk magunknak, hogy mindent megváltoztassunk, amit megváltoztatásra alkalmasnak vagy szükségesnek láttunk”.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.