Ezért is érdemes beszélő papagájt tartani otthon – életet menthet

Működtek az ausztráliai Queensland-ben található házban a füstjelzők amikor tűz ütött ki, de az egyik lakó papagája őket is megelőzte és gazdája nevét kiabálva felébresztette, így megmentve a férfi életét.

Forrás: Mediaworks2020. 11. 04. 13:26
Bebizonyosodott, hogy egy papagáj is tud életet menteni (a kép illusztráció) Fotó: NIC BOTHMA Forrás: MTI/EPA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy, az ausztráliai Queensland-ben élő férfi úgy élte túl a kedd éjjeli tüzet, amely romba döntötte az otthonát, hogy a vele élő papagáj a nevét kiabálva felébresztette.

Anton Nguyen aludt, amikor tűz ütött ki brisbane-i otthonában – írták a helyi lapok.

Eric, a papagáj addig kiáltozta, hogy „Anton, Anton”, amíg gazdája fel nem ébredt.

„Eric rikácsolására ébredtem, kis füstszagot éreztem. Fölkaptam a madarat, kinyitottam az ajtót, és a ház hátsó részében megláttam a lángokat” – mondta el szerdán Nguyen a Nine Newsnak.

Bebizonyosodott, hogy egy papagáj is tud életet menteni (a kép illusztráció)
Fotó: MTI/EPA

A tűzoltók szerda hajnali 2.30 órakor érkeztek a lángokban álló házhoz. Sikerült eloltaniuk a tüzet, mielőtt a szomszéd épületekre is átterjedt volna, ám Nguyen faháza odaveszett.

„Működtek a házban a füstjelzők, de a madár őket is megelőzte” – mondta el az ABC televízió adásában a helyi tűzoltóság vezetője. A tűz okát még vizsgálják.

Több mint 120 állatfaj: a nagy magyar állatkertkörkép

Megcsodáljuk félelmetes termetüket, ámulattal nézzük gondoskodásukat, mosolyt csalnak az arcunkra – az embert mindig is különleges kapcsolat fűzte az állatokhoz. Állatkertbe járni pedig nem csak a gyerekek szeretnek… Csokorba szedtük, hova mehetnek állatkertbe hazánkban – írta a Fanny magazin nyomán a Vasárnap Reggel egyik augusztusi száma.

Több mint 120 állatfaj

Írásos feljegyzések bizonyítják, hogy már Nagy Lajos királyunk idejében vadaskert létesült a Csanyik-völgyben. A mai Miskolci Állatkert és Kultúrpark – leánykori nevén Miskolci Vadaspark – 1983. augusztus 20-án nyitotta meg kapuit. Az alapításkori szándék az volt, hogy az intézmény a Bükk-hegység állatvilágát mutassa be természetes erdei környezetben. Az első egzotikus állatok 10-11 évvel később kerültek a vadasparkba, így ma már több mint 120 állatfaj mintegy 800 egyede látható itt a világ minden részéről.

Az első vidéki állatkert

A debreceni állatkert 1958. május 1-jén nyitott meg, hazánk első természetvédelmi területén, a Nagyerdőn. Azóta a vidámpark és a növénykert is üzemel. Eleinte őshonos állatokat tartottak, az első fajok a Fővárosi Állat- és Növénykertből érkeztek ide. Ma 17 hektáron öt földrész 170 fajának 900 példányát ismerhetjük meg.

Ide került először keskenyszájú orrszarvú

Győrben az első állatkertjellegű intézmény 1962-ben létesült a Püspökerdőben, az erdészet fatelepe mellett. A vadaspark a Mosoni-Duna árterén jött létre abból a célból, hogy a hazai nagyvadfajokat és ragadozókat bemutassa. Működésének az 1966-os árvíz vetett véget. A szomorú eseményt követően született meg az elhatározás, hogy Győrben is létesüljön egy új állatkert. 1967. május 1-jén adták át a Május 1. Kultúrparkot, ami két részből állt: a vadas- és a vidámparkból. Ezt folyamatosan bővítették. Napjainkban közel 110 faj több mint 800 egyedét mutatják be az érdeklődőknek a Xantus János Állatkertben. Az afrikai szafarik hangulatát idéző főbejáraton keresztül, a vízesés megnyugtató csobogását elhagyva, varázslatos környezetbe érkezik a látogató.

Borjúfókák, varánuszok

A pécsi állatkert építése 1959-ben kezdődött, az intézmény egy évvel később nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. Akkor társadalmi munkában a pécsiek közösen alakították ki. Kezdetben a honi élővilág bemutatására törekedtek, ám sorban érkeztek az egyéb, egzotikusabb élőlények. 1985-ben az állatkert akvárium-terráriummal gazdagodott. Az új pécsi állatkert már 250 faj közel 1500 egyedét mutatja be. A tengerek, óceánok és a Föld édesvizeinek élővilágát felvonultató rész a fogadóépület alsó szintjén található. Itt a százezer literes akváriumban szirticápával, császárhalakkal is találkozhatnak a látogatók.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.