Kétséges, hogy 3600 éves lenne a nebrai csillagkorong

Azt állítják, hogy a világ legrégebbi égboltábrázolásának tartott korong ugyan valódi, de ezer évvel fiatalabb az eddig feltételezettnél.

Forrás: MTI2020. 11. 14. 10:13
The so called "Star Disk of Nebra", dated to the early Bronze age (about 3,600 years old) is seen af..
Nem mindenki hiszi el, hogy 3600 éves a nebrai csillagkorong Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vitatja egy nagy létszámú tudóscsoport, hogy a korábban feltételezettnél 1000 évvel fiatalabb lenne a híres nebrai csillagkorong, amelynek 3600 évesre becsült korát két német őstörténész kétségbe vonta.

Rupert Gebhard, a müncheni Régészeti Tartományi Gyűjtemény igazgatója, a Lajos-Miksa Egyetem professzora, valamint Rüdiger Krause, a frankfurti Goethe Egyetem történelem előtti időkkel foglalkozó professzora saját kutatási alapján szeptemberben azt állította, hogy a világ legrégebbi égboltábrázolásának tartott korong ugyan valódi, de ezer évvel fiatalabb az eddig feltételezettnél. Gebhard és Krause elismerte ugyan, hogy a korong mellett talált egyéb leletek valóban a bronzkorból származnak és 3600 évesek, de szerintük semmi sem bizonyítja, hogy a korong is erről a lelőhelyről származik, szerintük egy kontextusaiból kiszakított, a vaskorra visszavezethető tárgyról van szó.

Egy 13 fős szászországi kutatócsoport ugyanakkor pénteken publikált tanulmányában kitart amellett, hogy a világon egyedülálló lelet kora 3600 év. A szász kutatók szerint a korongot megtaláló sírrablók és egy orgazda bírósági vallomásai, valamint a tartományi műemlékvédelmi és régészeti hivatal utólagos kutatásai megerősítik, hogy az égboltábrázolás is a bronzkori lelőhelyről származik. A fellelés állítólagos helyszínén találtak a sírrablók által eldobott üvegpalackot, az általuk használt csákány nyomait, emellett a helyszínt igazolja a talaj magas arany- és rézkoncentrációja. A megtalálási hely valódiságát bizonyítja a rézkorong és a többi lelet anyagának vizsgálata, a vaskori eredet ellen szólnak más kémiai és régészeti ismeretek is – mondta Harald Meller tartományi régész, a kutatók vezetője.

Nem mindenki hiszi el, hogy 3600 éves a nebrai csillagkorong

A Szász-Anhalt tartományban lévő Nebra városka mellett két, mára már elítélt sírrabló találta meg a csillagkorongot 1999-ben, korát a tudósok eddig 3600 évben határozták meg. Ez a világ legrégebbi, ismert égboltábrázolása. A kétkilós, 32 centiméter átmérőjű, csaknem teljesen kerek korongon több helyen aranybevonat található: a régészek feltételezése szerint azok hajót, továbbá holdat, napot és csillagokat ábrázoltak. Az eredeti korong 2008 óta a történelem előtti idők hallei múzeumában látható állandó kiállítás keretében.

A lelőhely közelében Arche Nebra néven múzeumot alakítottak ki.

Jövőre mutatják be Londonban a nebrai korongot

2021-ben mutatják be a londoni British Museumban a több mint 3600 éves nebrai korongot, a világ első égboltábrázolását. Cserébe a németországi Halle város tartományi múzeuma nagy értékű kiállítási tárgyakat kap kölcsön a brit múzeumtól. A hallei intézmény ideiglenes kiállításon mutatja be a bronzból készült, két kilogramm tömegű, aranyberakásos koronghoz kapcsolódó kutatási eredményeket és az új leleteket az elmúlt 20 évből. Ezt követően mutatja be a British Museum 2021 júniusa és októbere között a tárlatot, kissé más megközelítéssel. A két múzeum tavaly októberben írta alá az együttműködési megállapodást.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.