Ritka pingvint fedeztek fel a Galápagos-szigeteken

Ez az első alkalom, hogy pingvinnél észleltek ilyen genetikai rendellenességet.

Forrás: MTI2020. 11. 27. 17:17
null
Nő a pingvin-populáció Forrás: pexels
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ritka fehér pingvint fedeztek fel a Galápagos-szigeteken – jelentette be a Galápagos Nemzeti Park.

– Ebben az esetben a leucizmus néven ismert genetikai állapotról van szó, mely az állat tollazatának vagy szőrzetének pigmenthiányához vezet, de nem hat a szeme színére, ebben különbözik az albinizmustól – közölte az intézmény. A park munkatársai szerint ezek az állatok ellenállóbbak a napfénnyel szemben. A diagnózist azonban csak genetikai elemzés segítségével lehet felállítani.

Albínó és leucisztikus állatokat, például cápákat, gekkókat és madarakat már megfigyeltek a Galápagos Nemzeti Parkban, de ez az első alkalom, hogy pingvinnél észleltek ilyen genetikai rendellenességet.

A ritka pingvint egy hete észlelte Jimmy Patino túravezető az Isabela-sziget északi részén. A Charles Darwin Alapítvánnyal együttműködve dolgozik Patino a galápagosi pingvin (Spheniscus mendiculus) populációjának monitorozásán a madár költőterületein.

Nő a pingvin-populáció (a kép illusztráció)
Fotó: pexels

A legutóbbi ellenőrzések szerint 2006 óta a legmagasabbra emelkedett a pingvinek száma, ezért a populáció hivatalosan egészséges. 2019 és 2020 között 1451-ről 1940-re emelkedett az egyedszám.

A galápagosi pingvin a világ egyik legkisebb pingvinfaja, mindössze 35 centiméteres magasságra nő. Emellett ez az egyetlen olyan pingvin, mely az Egyenlítőnél él.

Pingvinek stressz nélkül – Antarktiszi plusz-mínusz

Az Antarktiszi-félszigeten Port Lockroy a turisták által leggyakrabban felkeresett helyszín. Az itteni brit kutatóállomáson a tudományos személyzet közel két évtizede vizsgálja a környező pingvinkolóniák életét, és egy közelmúltban publikált tanulmányukban kimutatták: az elmúlt huszonegy évben huszonöt százalékkal csökkent a tenyészpárok száma. A közeli – és kevésbé látogatott – telepeken ugyanakkor nem észlelték e jelenséget, tehát nagyon is valószínű, hogy a visszaesés a turizmushoz köthető. Mások – a pingvinguanóból kimutatható stressz­hormonok összehasonlító vizsgálata alapján – hangsúlyozták: nincs érdemi különbség a látogatók köze­lében, illetve a látogatóktól ­távolabb élő madarak ürülékéből származó minták között. Mindez viszont arra utal, hogy a pingvinek hozzászoktak az emberek jelenlétéhez. De mert a következő­ párzási időszak ­november környékén kezdődik­ – és a turisták száma idén biztosan alatta marad az eddigi évekének –, a szakértők úgy vélik, végre egyértelműen kiderülhet, hogy a látogatók jelenléte vagy hiánya befolyásolja-e a szaporulat mértékét.

A teljes cikk ITT olvasható.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.