Csaknem 10 millió dollárért kelt el egy ritka aranyérme

Az aukciósház szerint a leütési ár a legmagasabb, amelyet valaha is elért árverésen egy aranyérme.

Forrás: MTI2021. 01. 24. 9:14
A kép illusztráció Forrás: pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem 10 millió dollárért kelt el egy texasi árverésen egy ritka amerikai aranypénz, az úgynevezett Brasher-dublon, az Amerikában vert első aranyérme, amelyből mindössze hét példány létezik.

A Heritage Auctions aukciósház csütörtök esti dallasi árverésén 9,36 millió dollárt (2,7 milliárd forintot) fizetett a győztes licitáló az aranyérméért, amelyet New Yorkban készített egy ismert aranyműves 1787-ben, abban az évben, amikor az új állam alkotmányát megszövegezték, és 11 évvel a Függetlenségi nyilatkozat után, még az előtt, hogy az amerikai pénzverde megkezdte volna a saját pénz kibocsátását.

Az aukciósház szerint a leütési ár a legmagasabb, amelyet valaha is elért árverésen egy aranyérme. A vevő nem kívánta felfedni kilétét.

A piacra került érme Donald G. Patrick néhai New York-i üzletember gyűjteményéből származik, ő 725 ezer dollárért vásárolta 1979-ben. Az aukciósház szerint a csütörtökön eladott érme a legjobb minőségű a hét ismert példány közül.

A ma a legritkább és legkeresettebb aranyérmének számító aranypénzt a kiváló minőségű termékeiről ismert New York-i arany- és ezüstműves, Ephraim Brasher műhelyében verték. A Brasher-érmén szereplő egyes motívumok, köztük a sas, rákerültek a hivatalosan vert dollárérmékre is.

A kép illusztráció
Fotó: pexels

A Brasher-érme eredeti célja bizonytalan, egyes történészek szerint a tényleges pénzforgalomba szánták, mások szerint egyfajta prototípus lehetett, esetleg emléktárgy. A sorozatból megmaradt hét példány nem teljesen egyforma.

A ritka aranyérmét nagy mítosz övezi, Raymond Chandler krimiszerzőt is megihlette, akinek The High Window című 1942-es, magyarul Az emeleti ablak és A magas ablak címen is megjelent bűnügyi regényében Philip Marlowe magándetektív az érme után nyomoz.

Az amerikai pénzverde 1793-ban kezdte meg saját pénzérme kibocsátását.

Árverésre bocsátják Napóleon beszámolóját az austerlitzi csatáról

Árverésre bocsátják január végén Bonaparte Napóleon száműzetésben írt beszámolóját az 1805-ös győztes austerlitzi csatáról.

A 74 oldalas kéziratot Napóleon maga diktálta Szent Ilona szigetén hűséges segédjének, Henri-Gatien Bertrand tábornoknak, és számos javítást eszközölt rajta, kihúzott szavakat és kézzel hozzáírt megjegyzéseket a margóra.

Az austerlitzi csata, a három császár csatája Napóleon legfényesebb győzelmeinek egyike volt 1805-ben az orosz-osztrák hadsereg ellen.

A teljes cikk ITT olvasható.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.