Megkezdődött az egyik legnagyobb ókori templom, az athéni Olümpieion restaurálása

Megkezdődött az egyik legnagyobb ókori templomnak, az Olümposzi Zeusz athéni templomának, az Olümpieionnak a restaurálása, a helyi illetékesek szerint a görög főváros „egyik legnehezebb és legfontosabb felújítási munkája”.

Forrás: MTI2021. 02. 13. 11:00
Az athéni Olümpieion Forrás: Facebook
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Görög hírportálok pénteki jelentése szerint a hét folyamán felállványozták az ókori antik templom még meglévő 16 monumentális oszlopának egyikét, és áprilisig állványzattal veszik körbe a 17 méter magas korintoszi oszlopok felét, később pedig a többit is.

Lina Mendoni kulturális miniszter közölte, hogy először mérnökök és régészek próbálnak képet alkotni az oszlopok stabilitásáról, a strukturális problémákról. Már jó előre figyelmeztetett, hogy sok nehézséggel és problémával teli restaurálásról lesz szó, az évszázadok alatt végbement rongálódás valós mértéke csak a felújítási munkák során derül ki.

Az ókori athéni Olümpieion
Fotó: Facebook

Az athéni városi tanács azt ígéri, hogy 2023-ra befejezik a világhírű templomrom felújítását, ami ambiciózus célkitűzésnek látszik, tekintve, hogy a restauráláshoz az oszlopokat darabjaikra kell szétszedni, majd visszahelyezni eredeti állapotukba.

A Zeusz-templom építése több mint 2500 éve kezdődött, és csak 130-ban, Hadrianus római császár idején fejeződött be. A 110 méter hosszú és 43 méter széles építmény 104 kolosszális oszlopával az ókori Görögország legnagyobb temploma volt, és az egyik legnagyobb szentély az antik világban.

A méreteivel az embereket ámulatba ejtő templom cellájában Zeusz arany-elefántcsont szobrát és Hadrianus kolosszális szobrát állították fel.

A monumentális templom dicsősége rövid ideig tartott, egy barbár invázióban már 267-ben kifosztották, a középkorban más épületek, köztük keresztény templomok építésére használták el köveit, főleg a pentelikoni márványt.

Még a múlt században is csak tovább rongálódott, több földrengést élt át, a második világháború végén, 1944-45-ben pedig bombatalálatok érték az úgynevezett athéni csatában. A közelmúlt évtizedeiben a légszennyezettség okozott kárt benne.

Több mint négyezer éves csontvázra találtak rá véletlenül

Több mint négyezer éves csontvázra bukkant véletlenül egy német helytörténész a bajorországi Straubingban. A férfi szombaton talált rá az emberi csontvázra és riasztotta a rendőrséget, mivel úgy vélte, hogy egy gyilkosság lehetséges áldozatát találta meg – közölte hétfőn a helyi rendőrség.

A csontvázról azonban a helyszínre hívott régészek gyorsan kiderítették, hogy egy felnőtt férfi maradványa, amely 4200-4800 éves lehet.

A történész a térségben az 1970-es években felfedezett egykori római kori temető közelében talált rá a csontvázra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.