Sikeresen leszállt a Marsra a Tienven-1 kínai űrszonda

Az öt tonnás, legénység nélküli űrhajó egy marsjárót vitt magával a vörös bolygóra.

Forrás: MTI2021. 05. 15. 17:04
Ezt a képet is a Tianven-1 készítette a Vörös Bolygó felszínérõl. Kína elõször küldött önálló ûrszondát a Marshoz Fotó: CNSA Forrás: MTI/EPA/CNSA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikeresen leszállt a Marsra a kínai Tienven-1 űrszonda fedélzetén egy marsjáróval – adta hírül szombaton a kínai nemzeti űrhivatal.

Az Egyesült Államok már többször juttatott kutatóberendezéseket a vörös bolygóra, Kínának – az országok sorában másodikként – most sikerült először.

A Kínai Nemzeti Ûrügynökség (CNSA) által 2021. március 4-én közreadott nagyfelbontású kép a Mars felszínéről, amelyet a Tianven-1 (Kérdések a mennynek) kínai űrszonda készített landolásra készülés közben.
Fotó: MTI/EPA/CNSA/Kínai Nemzeti Ûrügynökség

Az öt tonnás, legénység nélküli űrhajót tavaly július 23-án indították útjára. Idén február közepén lépett a Mars gravitációs vonzáskörébe és állt bolygó körüli pályára, hogy feltérképezze a lehetséges leszállóhelyeket. Minden a tervek szerint alakult: a februári kínai közlésnek megfelelően két-három hónapon belül kísérelte meg a Marsra szállást.

A marsjáró még pár napig az űrszondán marad diagnosztikai tesztelés végett, csak utána gördül le egy rámpán a Mars felszínére és indul felfedező útjára.

Ezt a képet is a Tianven-1 készítette a Vörös Bolygó felszínérõl. Kína először küldött önálló űrszondát a Marshoz
Fotó: MTI/EPA/CNSA

Kína fellőtte saját űrállomásának első modulját

Kína két héttel ezelőtt fellőtte a világűrbe leendő állandó űrállomásának főmodulját, amelynek neve Tian-he, vagyis Mennyei Harmónia. A modult egy Hosszú Menetelés 5B nevű rakéta vitte fel a vencsangi űrközpontból, amely Hainan szigetén található – adta akkor hírül az MTI.

Két hete csütörtökön a leendő asztronautáknak tervezett lakórészt is tartalmazó modult lőtték fel, ezenkívül még legalább tíz missziót kell teljesíteni. Ha minden jól megy, Kína saját űrállomása 2022-re készülhet el, és 340-450 kilométer magasan kering majd Föld körüli pályán. A tervek szerint jövő év végére felküldik az állomásra az első háromtagú űrhajóscsoportot, amely immár hosszú ideig, hat hónapig fog ott tartózkodni. A projekt költségeit Peking nem hozta nyilvánosságra.

A cikk IDE kattintva olvasható tovább.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.