Gall régészeti helyszínt tártak fel Franciaországban

Nagy gall falusi települést, valamint két ritka szobortöredéket tártak fel a Párizstól 110 kilométerre délnyugatra fekvő Arteney-ben folytatott ásatások során – közölte az INRAP régészeti intézet.

Forrás: Mediaworks2021. 06. 21. 10:20
A kép illusztráció. Forrás: Pixabay
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy ipari park létesítését megelőző feltáró ásatásokon, amelyek július végén fejeződnek be, két jelentős mezőgazdasági régészeti helyszínt találtak Beauce tájegységben.

A legnagyobb birtok, amelyet óriási, helyenként három méter mély és nyolc méter hosszú árkok öveznek, egy gazdag gall tulajdona volt – derül ki a beol.hu cikkéből.

„A tulajdonos így akarta megmutatni a társadalmi állását és a hatalmát” – magyarázta az ásatás vezetője, Jean-Philippe Gay.

A kép illusztráció. Fotó: Pixabay

„Minél gazdagabb volt valaki, ezt annál mélyebb árkokkal demonstrálta. Az építménnyel nagy benyomást akartak kelteni. Ha a látogató megérkezik az udvar bejáratához, egész rendszer készteti arra, hogy sajátos szemszögből lássa a dolgokat, és nagyra értékelje a birtokot” – mondta az őstörténet szakértője, aki munkatársaival együtt rekonstruálta az épületek elhelyezkedését.

Az előkerült tárgyak között két jelentősebb lelet volt az INRAP szerint.

Az egyik egy kelta stílusú szobor töredéke: mészkő talapzaton egy kezét hasán tartó alak látható. Egy másik, szintén kelta stílusú égetett cserépdarab egy tágra nyitott szemű, szakállas férfit ábrázol. Bár kelta stílusú, mindkét ritka tárgy a gall hagyományokat őrzi az INRAP szerint.

A tereprendezési munkák szeptemberben kezdődnek.

A nagyközönség mintegy tizenöt más régészeti helyszínnel együtt péntektől vasárnapig az Európai Régészeti Napok keretében látogathatja az arteney-i ásatásokat.

A feltárt régészeti helyszínt bemutató eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy kiderült, hogy 80 millió évvel korábban is éltek már elevenszülő csigák, mint azt hittük. A kutatók nem csak egy új fajt fedeztek fel, amikor egy borostyánba ragadt, 99 millió éve élt csiga és utódai maradványait felfedezték.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.